Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

24. marca 2019

Lekári neodporúčajú na čistenie uší vatové tyčinky. Aké riziká hrozia ich používaním?Postup, ktorý mnohí ľudia používajú pri čistení uší, priviedol mladého Angličana k takmer smrteľnej infekcii, ktorá sa mu rozšírila až do mozgu. Muž trpel posledných päť rokov bolesťami a ...Zdieľať
gettyimages 477518703 676x451 BRATISLAVA 24. marca  - Postup, ktorý mnohí ľudia používajú pri čistení uší, priviedol mladého Angličana k takmer smrteľnej infekcii, ktorá sa mu rozšírila až do mozgu. Muž trpel posledných päť rokov bolesťami a stratou sluchu v jednom uchu.


K podrobnejšiemu vyšetreniu ho priviedol až záchvat, po ktorom lekári zistili, že jeho komplikácie spôsobuje kúsok vatového tampónu, ktorý mu uviazol v uchu, informuje magazín Live Science.

 

 

Infekcia pre kúsok vatového tampónu


"Spôsobujú iba problémy," skonštatoval špecialista na ušné, nosné a krčné lekárstvo Alexander Charlton, ktorý muža liečil, na margo používania vatových tyčiniek do uší. Pred záchvatom trpel 31-ročný muž bolesťami a hnisavými výtokmi z ľavého ucha. Silné bolesti hlavy mu pritom spôsobovali až zvracanie. Mal tiež problémy so zapamätaním si mien ľudí.

Na pohotovosti podstúpil po záchvate a kolapse vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT), ktoré odhalilo dve hnisavé ložiská v lebečných kostiach pri ľavom ušnom zvukovode. Lekári mu diagnostikovali infekciu mäkkých tkanív vonkajšieho zvukovodu. Podľa Charltona bakteriálna infekcia zvukovodu postúpila do lebečnej kosti a napokon až do obalov mozgu alebo mozgovej pleny.

 

 

Lekári neodporúčajú ich používanie


Krátko po určení diagnózy podstúpil muž ľahký chirurgický zákrok, pri ktorom mu z ucha odstránili vatový tampón. Po dvojmesačnej antibiotickej liečbe prekvapivo netrpel žiadnymi vážnymi problémami.

Lekári neodporúčajú čistenie si uší vatovými tyčinkami, pretože zatláčajú ušný maz hlbšie do zvukovodu a môžu spôsobiť infekcie ucha, prepichnutie ušného bubienka a stratu sluchu.

Vo vážnejších prípadoch to môže viesť k úplnej hluchote, dlhodobým závratom, strate chuti a ochrnutiu tváre. Na manuálne čistenie uší, ktoré ale vďaka prirodzenej očistnej schopnosti tela nie je nevyhnutné, odporúčajú radšej použiť výplach.


Zdroj: Webnoviny.sk - Lekári neodporúčajú na čistenie uší vatové tyčinky. Aké riziká hrozia ich používaním? © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyšla nová kniha o Nitre, obsahuje aj novoobjavené dokumenty
<< predchádzajúci článok
Maduro obvinil USA zo žoldierskeho sprisahania voči nemu

Lekári neodporúčajú na čistenie uší vatové tyčinky. Aké riziká hrozia ich používaním? - diskusné fórum čitateľov

Lobisti24.3. 10:43:52
Lobisti24.3. 10:43:54