Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2012

Lekári predstavili etický kódex a protikorupčné opatrenia



Lekárske odborové združenie (LOZ) v utorok predstavilo etický kódex, ako aj návrh protikorupčných opatrení. K ich vypracovaniu ho zaväzovalo memorandum, ktoré odborári podpísali s ...



Zdieľať
lekar BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Lekárske odborové združenie (LOZ) v utorok predstavilo etický kódex, ako aj návrh protikorupčných opatrení.


K ich vypracovaniu ho zaväzovalo memorandum, ktoré odborári podpísali s vládou začiatkom decembra minulého roka. Samotný etický kódex je schválený výborom LOZ, jeho účinnosť však odborári odložili až do konca apríla. Podľa nich totiž súčasné vedenie rezortu zdravotníctva nemá vzhľadom na jeho postoj k záväzkom z memoranda právo vyžadovať jeho plnenie. Protikorupčné opatrenia sú podľa LOZ zatiaľ návrhom do diskusie. Zamerané sú údajne na tie oblasti, ktoré doteraz neboli pokryté. Tak odpovedali odborári aj na otázku, prečo v nich neriešili napríklad problematické vzťahy lekárov a farmaceutického priemyslu.


Lekár nesmie zneužiť dôveru pacienta prijímaním úplatku

Podľa zverejneného etického kódexu napríklad lekár nesmie zneužiť dôveru pacienta vynucovaním alebo prijímaním úplatku. Etický kódex zároveň obsahuje základné povinnosti lekára voči pacientovi, dôraz kladie na komunikáciu s pacientom, či vzťahy lekárov s ostatnými zdravotníkmi. Jeho súčasťou sú aj disciplinárne opatrenia voči členom združenia, v prípade jeho porušenia. Ako na utorkovej tlačovej besede zhrnul šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár, v podstate nič "svetoborné“ nevymysleli. Za dôležité považuje najmä stanovenie vzťahu lekára a pacienta, a to, aby bol s etickým kódexom oboznámený aj pacient.


Predstavené protikorupčné opatrenia majú desať základných bodov

Predpokladajú verejné zoznamy čakacích dôb na zdravotné výkony, ale aj slobodný výber lekára pri prijatí pacienta do nemocnice. Poplatok za výber lekára by sa mal deliť medzi lekára a nemocnicu. Podľa opatrení by sa mali zverejňovať všetky zmluvy medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami, ako aj uhradené faktúry. Taktiež by poskytovatelia mali zverejňovať návrhy zamýšľaných zmlúv pred ich uzatvorením ale i všetkých už uzatvorených zmlúv. Odstrániť by sa mala aj korupcia v rozhodovaní o platoch lekároch, a to tak, že by o nich viac nerozhodoval iba jeden človek.


V nemocniciach by mali vzniknúť nemocničné rady

V nemocniciach by mali taktiež po novom vzniknúť tzv. nemocničné rady, ako viacčlenné štatutárne orgány nemocníc. Novinkou by mali byť aj kontrolné rady so spoluúčasťou zamestnancov. Členovia štatutárnych orgánov by mali mať podľa odborárskeho návrhu protikorupčných opatrení vyššiu trestnoprávnu, ako aj hmotnoprávnu zodpovednosť. Povinnosť by pribudla aj zdravotným poisťovniam. Tie by mali poistenom aspoň raz ročne oznamovať sumu, ktorú vynaložili na ich zdravotnú starostlivosť. Poskytovatelia by zase museli verejnosti odpovedať na otázky týkajúce sa ich personálneho a materiálno-technického vybavenia.

Vláda a Lekárske odborové združenie podpísali spoločné memorandum začiatkom decembra minulého roka. Skončila sa tak kríza v slovenskom zdravotníctve, ktorá trvala od konca septembra, kedy viac ako 2400 lekárov podalo výpovede. Neskôr polovica z nich výpovede stiahla. Keďže odborári nepristúpili na riešenie ich požiadaviek navrhované vládou, tá sa na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti rozhodla vyhlásiť núdzový stav.

Napokon sa lekári a vláda dohodli, ani podpísanie memoranda však situáciu úplne neupokojilo. Problémy boli totiž pri jeho prenesení do legislatívy. Odborári neboli spokojní, preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Tá sa skončila až podpísaním zákona, ktorý garantuje lekárom rast platov, prezidentom. V memorande sa odborári okrem iného zaviazali, že do konca februára 2012 vypracujú Kódex vzťahu lekára k pacientovi a návrh protikorupčných opatrení.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spoločnosť 7 Plus povedie Mirjana Hronová Sikimič
<< predchádzajúci článok
Polovica Srbov odmieta Mladičovu vinu