24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

25. augusta 2010

Lekári upozorňujú na časté pády detí z výšky



Počas letných mesiacov pribúdajú úrazy spôsobené pádmi z výšky, od júna do polovice prázdnin už v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave ošetrili viac ako 80 ...



Zdieľať
sanitka Foto:

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Počas letných mesiacov pribúdajú úrazy spôsobené pádmi z výšky, od júna do polovice prázdnin už v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave ošetrili viac ako 80 pacientov s otrasom mozgu. Pre agentúru SITA to dnes uviedla hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická. "Najmladšie dieťa malo len niekoľko týždňov a spadlo z postieľky, staršie deti padajú zo stromov, z plotov či z okien," hovorí primár oddelenia urgentného príjmu Marcel Brenner. Päť detí muselo byť hospitalizovaných v Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, aj v súčasnosti tam leží deväťročné dievča s ťažkým otrasom mozgu po páde z výšky 3,5-metra. Podľa Kamenickej je zatiaľ najvyššia zdokumentovaná výška 4,5 metra, keď päťročný chlapec vypadol z okna rodinného domu.

Lekári preto apelujú na zodpovednosť rodičov, stáva sa vraj totiž, že za jednu službu ošetria po páde z výšky aj šesť detí v dojčenskom veku. Následky zranení môžu mať pritom "dohru" aj po niekoľkých rokoch. Pri poškodení mozgového tkaniva pri úraze krvácaním alebo pomliaždením sa môže vytvoriť epileptické ohnisko a vzniknúť poúrazová epilepsia. Tá sa môže prejaviť akútnym symptomatickým záchvatom aj po niekoľkých mesiacoch či rokoch od úrazu.

Dôsledkom pádov z výšky sú často zlomeniny lebky, od začiatku roka ošetrili 122 detí so zlomeninou lebky, 44 z nich si vyžiadalo hospitalizáciu. "Pri lineárnej zlomenine sa vo väčšine prípadov nič vážne nestane, pretože lebka je pomerne pevná a nehýbe sa. Ale niekedy môže dôjsť k poškodeniu cievy a nastane krvácanie. Horšie sú prípady trieštivých zlomenín, pri ktorých hrozí, že sa úlomok kosti dostane do kontaktu s mozgovými štruktúrami a poškodí tkanivo mozgu," varuje primárka Kliniky detskej neurológie Jaroslava Payerová. Vtedy sa krv hromadí medzi lebkou a mozgovým tkanivom, čím mozgové tkanivo zatláča. Podľa Payerovej musí byť preto každý pacient so zlomeninou lebky neurologicky vyšetrený a musí podstúpiť CT vyšetrenie.

Lekári však zároveň upozorňujú, že nie vždy sa musia objaviť varovné príznaky hneď po úraze. Najmä u malých detí, ktoré majú ešte pružnú lebku, sa môže stať, že pri krvácaní sa vytvorí dostatok miesta pre nahromadenú krv a nevytvára sa vnútrolebečný tlak. Podľa Payerovej treba preto dôsledne sledovať všetky pády, vyžadujú to aj pomliaždeniny mozgu. Otras mozgu býva niekedy spojený s krátkodobou poruchou vedomia, podceňovať by sa nemali ani bolesti hlavy, malátnosť či vracanie.

SITA

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/lekari-upozornuju-na-caste-pady-deti-z-vysky-cl130535.html