Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. januára 2018

Lekári vyzvali Mayovú na opatrenia,lebo pacienti zomierajú na chodbáchBritská premiérka Theresa Mayová, archívna snímka.Zdieľať
Britská premiérka Theresa Mayová, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 11. januára (TASR) - Lekári zo 68 nemocníc upozornili britskú premiérku Theresu Mayovú, že pacienti zomierajú na chodbách preplnených pohotovostí patriacich pod štátny zdravotný systém (NHS). Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra DPA.


V liste so stredajším dátumom, zverejnenom na webovej stránke Health Service Journal, pohotovostní a úrazoví lekári uviedli, že majú "veľmi vážne obavy o záchranu svojich pacientov".

"Súčasná úroveň záchrany pacientov je niekedy až neznesiteľná, napriek všetkej snahe personálu," napísali lekári. Dodali, že štátny zdravotný systém (NHS/National Health Service) je "závažne a chronicky podfinancovaný".

Lekári uviedli, že k ich osobným skúsenostiam patrí aj tá, keď "majú na chodbe denne vyše 120 pacientov, pričom niektorí z nich predčasne zomierajú".

Niektoré oddelenia pohotovosti mali naraz vyše 50 pacientov čakajúcich na nemocničné lôžko, inde zasa pacienti "spali v ambulanciách prerobených na provizórne nemocničné oddelenia", opisovali lekári v liste. Britské médiá o ňom informovali vo štvrtok.

Premiérka Mayová sa minulý týždeň síce ospravedlnila za zrušenie desaťtisícov operácií počas Vianoc a Nového roka v nemocniciach patriacich do štátneho zdravotného systému, ale snažila sa vyhnúť diskusii o zimnej kríze v zdravotnom systéme financovanom daňovými poplatníkmi.

NHS, v rámci ktorého je väčšina služieb do veľkej miery bezplatná, je v súčasnosti stredobodom ostrého politického boja, pokiaľ ide o financovanie a privatizáciu služieb.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Američan odsúdený za 4-násobnú vraždu v Brne spáchal samovraždu
<< predchádzajúci článok
Kľúčový nemecký index Dax klesol druhý deň po sebe

Lekári vyzvali Mayovú na opatrenia,lebo pacienti zomierajú na chodbách - diskusné fórum čitateľov