24hod.sk    Kultúra

14. októbra 2015

Len málo tvorcov hudby prešlo takou závratnou kariérou ako Bernstein



Leonard Bernstein, archívne foto



Zdieľať
Leonard Bernstein, archívne foto Foto: TASR
New York/Bratislava 14. októbra (TASR) – V stredu 14. októbra uplynie 25 rokov od úmrtia amerického hudobného skladateľa, dirigenta, pianistu a popularizátora hudby Leonarda Bernsteina.


Pod jeho taktovkou hrali najslávnejšie orchestre sveta. Svojou osobnou horlivosťou oživil celosvetový záujem o diela Gustava Mahlera a Charlesa Ivesa. Autor hudby k legendárnemu muzikálu West Side Story sa stal jednou z najžiarivejších dirigentských hviezd 20. storočia.

Leonard Bernstein sa narodil 25. augusta 1918 v meste Lawrence v americkom štáte Massachusetts. Po absolvovaní Harvardovej univerzity študoval hru na klavír a dirigovanie na Curtisovom inštitúte vo Filadelfii, kde patril k najnadanejším žiakom. Dvere k veľkolepej kariére sa mu otvorili v roku 1943 vďaka náhodnému a fenomenálnemu záskoku za chorého dirigenta Bruna Waltera v Newyorskej filharmónii. Ako šéfdirigent tohto prestížneho hudobného telesa potom pôsobil v rokoch 1958-1969. Okrem toho dirigoval zrejme všetky najvýznamnejšie orchestre sveta, vrátane amerického Bostonského symfonického orchestra, Izraelskej filharmónie, britských Londýnskych filharmonikov či rakúskej Viedenskej filharmónie.

Do dejín hudby sa Bernstein zapísal obrovskými písmenami i vďaka komponovaniu. Bol autorom svetoznámych muzikálov On the Town (1944), Wonderful Town (1953), Candide (1956) a za vrchol jeho tvorby možno považovať nestarnúci West Side Story (1957) inšpirovaný príbehom Shakespearovho Rómea a Júlie. Napísal tiež opery Trouble in Tahiti (1952) a Quiet Place (1983).



Veľkú popularitu na verejnosti si získal ako moderátor cenami ovenčených televíznych hudobných programov, ktoré miliónom Američanov priblížili rôzne hudobné žánre. Leonard Bernstein v nich vážnu hudbu prezentoval ako zábavnú a vzrušujúcu.

Váženú osobnosť svetovej hudobnej scény po desaťročia sledoval americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) pre podozrenie z jeho údajnej spolupráce s komunistami. Sledovanie Bernsteina sa začalo už v polovici 40. rokov 20. storočia a mimoriadne intenzívne bolo v období mccarthyzmu, zhruba v období rokov 1947-1956. Ministerstvo zahraničných vecí USA v roku 1953 dokonca odmietalo predĺžiť platnosť cestovného pasu talentovaného umelca. Zmenilo sa to až po tom, čo hudobník miestoprísažne prehlásil vernosť Spojeným štátom americkým a verejne odmietol sovietsky komunizmus.

Leonard Bernstein zomrel 14. októbra 1990 v americkom New Yorku vo veku 72 rokov. Popri bohatom hudobnom odkaze jeho meno stále žiari i na Hollywoodskom chodníku slávy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/len-malo-tvorcov-hudby-preslo-takou-zavratnou-karierou-ako-bernstein-cl392144.html