Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2016

Lesná škôlka vypestuje ročne do milióna sadeníc



Na Ilustračnej snímke vysadené stromčeky.



Zdieľať
Na Ilustračnej snímke vysadené stromčeky. Foto: Teraz.sk
Belá nad Cirochou 7. júna (TASR) - František Suško sa venuje pestovaniu stromčekov už 43 rokov, z toho 20 vo vlastnej lesnej škôlke (LŠ) pri obci Belá nad Cirochou v Sninskom okrese. "Pestujeme dreviny ako smrek, buk, javor či dub. Samozrejme, podľa vegetačných stupňov," uviedol pre TASR Suško. Semená kupujú z banky v Liptovskom Hrádku podľa toho, do ktorej oblasti sa vnášajú.


Výmera lesnej škôlky v Belej nad Cirochou predstavuje 4,5 hektára. Sadeníc sa tu ročne vypestuje do milióna. Škody niekedy predstavujú aj do 300.000 kusov. Sezónne tu pracuje 20 až 30 brigádnikov.

V ostatnom čase trápia majiteľa LŠ výkyvy počasia. "Minulý rok sme v lese zaznamenali veľký úhyn sadeníc kvôli dlhodobému suchu. V škôlke máme vlastnú závlahu, bez ktorej by už pestovanie nebolo možné," povedal Suško s tým, že v súčasnosti používajú vo väčšej miere hydrogély najmä pri expedícii. "Zabezpečíme tak vlahu pre sadenice, aby nevyschli a aby mali korienky dosť živín do času, kým ich zalesnia," dodal. Stromčeky musia chrániť pred vysokými teplotami aj tienením, inak by dostali úpal. "Tiež to nie je jednoduchá záležitosť. Tienidlo musíte nastaviť do určitej výšky," uviedol Suško.

Ďalšou neplechou, ktorá zvyšuje náklady na pestovanie, sú prízemné mrazy. Na ich stlmenie používajú v škôlke netkané textílie a závlahu. "Máme k dispozícii tiež prípravok, ktorý dokáže ochrániť stromčeky pred mrazmi do -5 stupňov Celzia. Musíme ho ale použiť včas," konkretizoval možnosti ochrany majiteľ Lesnej škôlky Beskyd. Preventívne vykonávajú tiež postrek proti hubám a plesniam.

Vypestovať zdravé sadenice je podľa Suška veľmi nákladné. "Každý však na Slovensku pozerá na nižšiu cenu, nie na kvalitu," uviedol s tým, že v súčasnosti sa len málokto príde pozrieť do lesnej škôlky, ako pestovanie a samotné sadenice vyzerajú. "Som v Združení lesných škôlkarov Slovenskej republiky. Stále sa stretávame na rôznych medzinárodných seminároch. Rozprával som sa raz s pestovateľom z Nemecka, ktorý mi povedal, aká je cena za kus dvojročného buka u nich. Je viac ako 5,5-krát vyššia ako na Slovensku,“ uviedol pestovateľ s tým, že určovaním ceny, ktorá sa vytvára najmä výberovými konaniami, sa podhodnocuje ich lesnícka robota. V zahraničí pestujú podľa jeho slov sadenice už pre presne určených odberateľov. "My sa bojíme, či ich všetky predáme," povedal majiteľ s tým, že LŠ je kolískou lesa a treba sa k nej správať úctivo. "S tým materiálom treba pracovať a nakladať ako s malým dieťaťom," uviedol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri vyšetrovaní budhistického chrámu objavila polícia tigrí bitúnok
<< predchádzajúci článok
Ak väzňa na úteku Ľubomíra Behana zadržia, hrozí mu ďalší trest