Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. apríla 2007

Lesníci zastavili práce v Tichej a Kôprovej doline



Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Košiciach dnes ráno nariadila Štátnym lesom TANAP-u zachovanie pôvodného stavu až do zdokumentovania stavu v čase výkonu štátneho dozoru na ...



Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 26. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Košiciach dnes ráno nariadila Štátnym lesom TANAP-u zachovanie pôvodného stavu až do zdokumentovania stavu v čase výkonu štátneho dozoru na území národnej prírodnej rezervácie (NPR) Tichá dolina a NPR Kôprová dolina. "Znamená to zastavenie prác dovtedy, kým nebude prípad došetrený na základe podania, ktoré dostala inšpekcia životného prostredia. Ako štátna príspevková organizácia sme povinní rešpektovať rozhodnutie štátnej správy. Samozrejme, okamžite zastavujeme práce na spracovaní kalamity," uviedol na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška. Podľa výkladu SIŽP lesníci ešte môžu vypratať spracované drevo, ale nebude sa spracovávať ďalšia kalamita. Doteraz lesníci spracovali v NPR Tichá dolina 1 200 kubických metrov dreva a v Kôprovej doline približne 700 kubických metrov dreva. Harvestor a pilčíci už dnes v Tichej a Kôprovej doline nebudú pracovať. Pohybovať sa tam budú už len vývozné súpravy.

Odsúvanie alebo nespracovanie kalamity môže mať pre celé Vysoké Tatry katastrofálne dôsledky. Tvrdia to lesníci z viacerých lesníckych organizácií. Nevykonávanie lesníckych opatrení môže znamenať to, že „poškodenie porastov nebudeme registrovať v stovkách hektárov, ale v tisíckach, škody na porastoch nie v miliónoch, ale v miliardách, kde celé generácie ľudí na Slovensku nebudú vedieť, ako vyzerá zdravý les v Tatrách,“ uvádza sa vo vyhlásení Predstavenstva Slovenskej lesníckej komory (SLsK), ktoré dnes poskytli na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách. Podľa podpredsedu SLsK Karola Gubku nespracovanie kalamity znamená „začiatok tragédie, ktorá nás v Tatrách čaká. V horizonte pár rokov budú hnedé Tatry a jedna alebo dve generácie neuvidia zelené Tatry.“

O reálnosti hrozby napadnutia veľkých plôch lesov v TANAP-e hovoria podľa Jána Ferenčíka z Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAP-u prvé tohtoročné odchyty podkôrneho hmyzu. Za dva týždne odchytili len v jednom lapači umiestnenom v Tatranskej Lomnici 4800 kusov lykožrúta. Toto množstvo dokáže zlikvidovať päť dospelých smrekov. Už počet nad 4000 kusov predstavuje silný výskyt lykožrúta. Podľa J. Ferenčíka, viacerí odborníci na lykožrúta budú musieť prehodnocovať svoje doterajšie zistenia. Objavil sa už aj v oblasti Skalnatého plesa, ale aj v Tichej a Kôprovej doliny, kde sa zavŕtava do zelených stromov. V niektorých lokalitách očakávajú lesníci tohto roku až tri generácie podkôrneho hmyzu. Minulý rok odchytili lesníci v TANAP-e vyše 200 mil. kusov lykožrútov.

Lesníci tiež odmietajú mediálnu kampaň a aktivity, ktoré proti lesníkom odstraňujúcim následky kalamity v Tichej a Kôprovej doline rozpútali niektoré mimovládne organizácie a ich členovia. Predstavenstvo SLsK apeluje na štátne ustanovizne, aby zjednotili svoje aktivity v prospech lesných spoločenstiev Vysokých Tatier. Od konania časti ochranárov sa dištancuje aj Ján Zuskin ako pracovník Správy TANAP-u a člen ochranárskych organizácií. „Dnes sa už hanbím nielen ako člen mimovládnej organizácie, ale aj ako člen štátnej ochrany prírody, lebo sa to všetko zrovnáva. Všetci sú ochranári a ochranár je už synonymom zla,“ uviedol Zuskin. Aktivisti, ktorí sa objavujú aj v Tichej a Kôprovej doline, extrémnym spôsobom reprezentujú celú skupinu ochranárov, čo verejnosť podľa Zuskina nerozlišuje. „Neostáva nám nič iné, len sa buď tváriť, že tými ochranármi ani nie sme, alebo sa od toho musíme verejne dištancovať,“ povedal Zuskin.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dvojica chce stráviť na mori tisíc dní a tisíc nocí
<< predchádzajúci článok
Drew Barrymore sa stala najkrajším človekom časopisu People