Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. februára 2013

Leteckú základňu CIA v Saudskej Arábii tajili aj médiáAmerická Ústredná spravodajská služba (CIA) prevádzkuje už dva roky tajnú leteckú základňu pre bezpilotné lietadlá v Saudskej Arábii. Zriadila ju za účelom prenasledovania členov al-Kájdy na ...Zdieľať
cia WASHINGTON 6. februára (WEBNOVINY) – Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) prevádzkuje už dva roky tajnú leteckú základňu pre bezpilotné lietadlá v Saudskej Arábii. Zriadila ju za účelom prenasledovania členov al-Kájdy na Arabskom polostrove, ktorá má svoju základňu v Jemene.


Bezpilotné lietadlo, ktoré odtiaľ vyštartovalo, zabilo napríklad v septembri 2011 Anvara al-Avlakího, ktorý velil externým operáciám organizácie. Americké médiá odvtedy o jej existencii vedeli, neinformovali však o nej.

Vysokí americkí predstavitelia sa totiž obávali, že jej zverejnenie by podkopalo operácie zamerané proti extrémistom a tiež potenciálne poškodilo spoluprácu v oblasti boja proti terorizmu so Saudskou Arábiou.

Americká armáda stiahla v roku 2003 prakticky všetky svoje jednotky zo Saudskej Arábie, kde mala po vojne v zálive v roku 1991 od 5 000 do 10 000 vojakov. Oficiálne tam ostávajú len členovia vojenskej výcvikovej misie USMTM.

V Saudskej Arábii sa nachádzajú niektoré z najsvätejších miest islamu a nasadenie amerických síl v krajine preto mnohí islamisti vrátane bývalého vodcu al-Kájdy Usámu bin Ládina vnímali ako historickú zradu . Bol to tiež jeden z hlavných dôvodov udávaných saudskoarabskými militantmi na ospravedlnenie násilia voči USA a ich spojencom.

Miesto tajnej americkej základne americké správy neuvádzajú a saudskoarabská vláda sa k tomu zatiaľ nevyjadrila. Podľa denníka New York Times však vznikla po decembri 2009.

Informácie priniesla spravodajská stanica BBC.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodička nezvládla riadenie, náraz do stromu ju stál život
<< predchádzajúci článok
Pacienti by sa k lacnejším liekom mohli dostať skôr