Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. mája 2021

Letná sezóna môže gastro sektoru pomôcť, Štefanec navrhuje aspoň dočasné zníženie DPH na 10 percentEuroposlanec za KDH Ivan Štefanec odporúča vláde SR znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) pre gastro sektor počas trvania pandémie. Minimálne však ...Zdieľať
gettyimages 1219961506 676x428 14.5.2021 (Webnoviny.sk) - Europoslanec za KDH Ivan Štefanec odporúča vláde SR znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) pre gastro sektor počas trvania pandémie. Minimálne však do začiatku letnej turistickej sezóny tak, aby bolo na ňu Slovensko plne pripravené. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovom brífingu.


Podľa europoslanca iné členské štáty EÚ pomáhajú tomuto odvetviu počas pandémie výrazne viac.

Najvyššia DPH v gastro sektore


„Slovensko má najvyššiu DPH v gastro sektore v celej strednej Európe. Všetky okolité štáty išli počas pandémie s DPH pre gastro dole. My navrhuje zníženie minimálne na 10 %. Predstavovalo by to výpadok v štátnom rozpočte asi 50 miliónov eur, čo nie je pri výbere daní žiadna horibilná suma. Celoplošné testovania nás napríklad stáli už 500 miliónov eur,” konštatoval Štefanec.

Minister financií Igor Matovič už koncom apríla informoval, že DPH pre gastro sektor nezníži. K tomuto kroku ho ešte pred Ivanom Štefancom vyzvali aj gastro prevádzkovatelia a opozičná strana Hlas-SD.

Špajza je prázdna


Dôvodom odmietnutia zníženia DPH pre gastro je podľa Matoviča to, že rôznych požiadaviek na odškodnenie má byť na Slovensku neúrekom, no „špajza“ je po predchádzajúcej vláde prázdna.

„Máme zarobené na deficit 9,4 miliardy eur, čo by bol rekordný deficit verejných financií. Za tejto situácie by som bol veľkým pesimistom ku komukoľvek, kto by mal nároky na rozdávanie zo štátneho rozpočtu. Nemáme z čoho rozdávať,“ reagoval koncom apríla Matovič.


Zdroj: Webnoviny.sk - Letná sezóna môže gastro sektoru pomôcť, Štefanec navrhuje aspoň dočasné zníženie DPH na 10 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanci schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, niektoré opatrenia budú platiť aj v mimoriadnej situácii
<< predchádzajúci článok
Vo Veľkej Británii sa šíri indický variant koronavírusu, krajina napriek tomu opäť uvoľní opatrenia

Letná sezóna môže gastro sektoru pomôcť, Štefanec navrhuje aspoň dočasné zníženie DPH na 10 percent - diskusné fórum čitateľov