Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2006

Libanonské rakety zasiahli mesto Haifa, hrozí útok na BejrútDve rakety typu Kaťuša zasiahli vo štvrtok tretie najväčšie izraelské mesto Haifa, informovala armádna hovorkyňa. Ide o prvé rakety, ktoré dopadli tak ďaleko smerom na juh od kritickej hranice s ...Zdieľať

JERUZALEM 13. júla (WEBNOVINY) - Dve rakety typu Kaťuša zasiahli vo štvrtok tretie najväčšie izraelské mesto Haifa, informovala armádna hovorkyňa. Ide o prvé rakety, ktoré dopadli tak ďaleko smerom na juh od kritickej hranice s Libanonom. Haifa leží približne 40 kilometrov od tejto hranice. Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne informácie o možných obetiach.

Libanonské prosýrske teroristické hnutie Hizballáh vo štvrtok pohrozilo, že ak Izrael zaútočí na libanonskú metropolu Bejrút, on zaútočí na izraelskú Haifu a jej okolie. "Islamský odpor deklaruje, že ak sa Bejrút stane cieľom priameho izraelského útoku, zaútočí na Haifu a jej okolie," uvádza sa v stanovisku Hizballáhu. Znalci Hizballáhu si neboli istí, či má toto hnutie rakety schopné zasiahnuť Haifu. Rakety odpálené bojovníkmi Hizballáhu zasiahli v stredu izraelské oblasti vzdialené 20 kilometrov od libanonských hraníc. To už naznačuje, že vzdialenosť cieľov, ktoré je schopný Hizballáh zasiahnuť, sa v posledných mesiacoch zvýšila.

Útokom na Bejrút vo štvrtok pohrozil šéf izraelskej armády Dan Haluc. Izrael na libanonskú metropolu podľa neho zaútočí v prípade, ak libanonská vláda nepresvedčí Hizballáh, aby prestal ostreľovať izraelské územie. "Žiadne miesto (v Libanone) nie je v bezpečí, to je jasná vec," povedal novinárom.

Haluc pohrozil útokom na bejrútske predmestie Dahíja, kde podľa neho žije väčšina predstaviteľov Hizballáhu. Obyvateľov tohto predmestia nepriamo vyzval na evakuáciu. "Obyvatelia Dahíje by mali z tejto situácie vyvodiť závery, ak sa boja o svoju bezpečnosť," povedal Haluc. Zopakoval, že je na libanonskej vláde, ako sa bude situácia vyvíjať.

V libanonskej vláde je zastúpený aj Hizballáh. Je v nej však v menšine, pričom väčšinu tvoria umiernené sily. "Sme toho názoru, že všetku zodpovednosť za budúcnosť Libanonu má na pleciach libanonská vláda," povedal Haluc.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Izraelské letectvo bombardovalo dôležitú cestu do Damasku
<< predchádzajúci článok
Fico zopakoval, že chce prijať euro v plánovanom roku 2009