Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2015

Libanonský parlament sa po roku zišiel, rokoval o finančných zákonoch



Poslanci libanonského parlamentu sa dnes - prvýkrát po roku - zišli na schôdzi venovanej najmä finančným záležitostiam, ktorých riešenie je nutné v záujme fungovania ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bejrút 12. novembra (TASR) - Poslanci libanonského parlamentu sa dnes - prvýkrát po roku - zišli na schôdzi venovanej najmä finančným záležitostiam, ktorých riešenie je nutné v záujme fungovania štátu.


Výsledkom schôdze by malo byť prijatie zákonov, ktoré vytvoria podmienky pre získanie rozvojových pôžičiek a zabránia anulovaniu pôžičiek od Svetovej banky. Poslanci by mali zaujať stanovisko aj k návrhu zákona o cezhraničnom pohybe kapitálu, ktorý súvisí s bojom proti daňovým únikom. V programe je tiež diskusia o zmenách v zákone o praní špinavých peňazí. Finančné zákony, najmä tie, ktoré sa týkajú pôžičiek od Svetovej banky, musia byť schválené do konca kalendárneho roku.

Samotné zvolanie schôdze, jej konanie i program boli pomerne dramatické, keďže časť poslancov opozičných strán ešte v stredu večer tvrdila, že rokovanie budú bojkotovať. Ide o prvú schôdzku poslancov od novembra 2014, keď si schválili predĺženie svojho funkčné obdobia.

Politická scéna v Libanone je už dlho v rozklade, ktorý sa odohráva aj v samotných politických stranách, trieštiacich sa na názorové frakcie. Libanonskí politici sa nedokážu zhodnúť ani na elementárnych záležitostiach, ako to napríklad nedávno ukázala kríza, ktorej príčinou boli spory ohľadom umiestnenia skládky komunálneho odpadu. V dôsledku toho boli Bejrút a okolie doslova zahltené odpadkami, ktoré nikto neodvážal.

Vláda národnej jednotky premiéra Tammáma Saláma je v postate nefunkčná. Jej členmi sú aj predstavitelia hnutia Hizballáh, ktoré má podporu Iránu, a Hnutia budúcnosti Saada Harírího podporovaného regionálnym rivalom Teheránu - Saudskou Arábiou.

Libanonu neprospieva ani to, že je už 17 mesiacov bez prezidenta, ktorého sa parlament pokúšal voliť už viac ako 30-krát - vždy neúspešne.

Libanon je jednou z najviac zadlžených krajín sveta, pričom mu hrozí zrušenie životne dôležitých pôžičiek od Svetovej banky. Okrem finančných problémov sa Libanon musí postarať aj o vyše milión utečencov zo susednej Sýrie, kde sa už piaty rok odohráva občianska vojna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na transplantáciu kostnej drene čaká v bratislavskej DFNsP asi 20 detí
<< predchádzajúci článok
Šanca už s Mostom-Híd o spolupráci nerokuje, do volieb ide sama