24hod.sk    Zo zahraničia

03. marca 2011

LÍBYA: Kaddáfího sily opäť útočia na BreguSily líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vo štvrtok opäť zaútočili na strategický prístav Brega na východe Líbye, ktorý držia opozičné sily. Ako informuje s odvolaním sa na miestne ...Zdieľať
libya brega BregaFoto: SITA/APBREGA 3. marca (WEBNOVINY) - Sily líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vo štvrtok opäť zaútočili na strategický prístav Brega na východe Líbye, ktorý držia opozičné sily. Ako informuje s odvolaním sa na miestne zdroje agentúra AP, Kaddáfího letectvo zhodilo bombu na priestor v tesnom susedstve strategického ropného komplexu v Brege. Cieľom útoku, ktorý si podľa doterajších informácií nevyžiadal žiadne obete ani zranenia, bolo podľa všetkého miestne letisko.


V okolí ropného komplexu v Brege vzápätí zaujali pozície bojovníci opozičných síl. "Sme v stave ubrániť tento priestor, rozmiestňujeme naše jednotky," informoval jeden z ich veliteľov, ktorý si prial zostať v anonymite. Pri stredajšom útoku Kaddáfího jednotiek na Bregu, ktorý sa opozičným jednotkám podarilo po pár hodinách odvrátiť, prišlo o život podľa posledných informácií 14 ľudí.

LÍBYA: Bojové lietadlo zaútočilo v blízkosti oslavujúcich povstalcov

Bojové lietadlo vystrelilo v stredu dve rakety do miest vzdialených iba niekoľko metrov od námestia v meste Brega, kde povstalci oslavovali ich víťazstvo nad provládnymi bojovníkmi, informoval spravodajca tlačovej agentúry AFP. Pri útoku sa nikto nezranil, ale na ulici asi 15-20 metrov od spomínaného námestia po ňom zostali dva krátery. Iba chvíľu predtým sa na tomto námestí, ktoré sa rozprestiera pred miestnou univerzitou, zišli desiatky ľudí strieľajúcich do vzduchu s transparentmi oslavujúcimi ich víťazstvo. Z mesta ležiaceho západne od bašty povstalcov Bengází sa im totiž podarilo vyhnať stúpencov dlhoročného lídra krajiny Muammara Kaddáfího. Pri nájazde nízko letiaceho lietadla sa oslavujúci rebeli skryli, no hneď na to naň začali strieľať s výkrikmi "Alah je najväčší".

Pred násilím utieklo z Líbye od vypuknutia nepokojov podľa údajov Organizácie Spojených národov (OSN) už viac ako 100 tisíc ľudí. Počet obetí demonštrácií proti vláde dlhoročného diktátora Kaddáfího odhaduje OSN na najmenej 1000, viaceré mimovládne organizácie však hovoria ešte o oveľa vyšších číslach.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/libya-kaddafiho-sily-opat-utocia-na-bregu-cl152717.html