24hod.sk    Zo zahraničia

28. apríla 2011

Líbyjskí povstalci žiadajú Západ o ťažké zbraneVeliteľ líbyjských povstalcov a bývalý minister vnútra Abd al-Fattáh Júnis vyzval vo štvrtok Západ, aby protivládnym jednotkám dodal helikoptéry, protitankové strely a ďalšie ťažké ...Zdieľať
libya povstalci Foto: SITA/APBRUSEL 28. apríla (SITA/AFP) - Veliteľ líbyjských povstalcov a bývalý minister vnútra Abd al-Fattáh Júnis vyzval vo štvrtok Západ, aby protivládnym jednotkám dodal helikoptéry, protitankové strely a ďalšie ťažké zbrane. Zároveň varoval, že vodca Muammar Kaddáfí by mohol v snahe zostať pri moci použiť proti svojim nepriateľom bojový plyn yperit. Kaddáfí je podľa Júnisa zúfalý, no stále má asi 25 percent svojich chemických zbraní, ktoré by mohol na záchranu situácie použiť. "Musíme ho spoločne zastaviť," vyhlásil Kaddáfího exminister v Bruseli, kam prišiel získať podporu EÚ a NATO.


Júnis pracoval ako Kaddáfího minister posledných 42 rokov, teraz sa rozhodol postaviť proti nemu. Líbyjského vodcu popísal ako "arogantného človeka, ktorý nikdy neprijme porážku a bude bojovať až na smrť". "Najpravdepodobnejšie bude zabitý alebo spácha samovraždu," vyhlásil Júnis.

Exminister vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo obliehanie západného mesta Misráta, kde sú podľa neho deti nútené piť odpadovú vodu. Ako povedal, NATO by mala útočiť na vládne sily rozmiestnené pred mestom, ktoré je v rukách povstalcov.

Otázka vyzbrojenia povstalcov rozdeľuje medzinárodnú koalíciu bojujúcu v Líbyi. Taliansko napríklad súhlasí s dodávkami zbraní pre povstalcov, iné krajiny sú zásadne proti tomu. Júnis priznal, že povstalci už dostali zo zahraničia "malé množstvo zbraní", potrebovali by však viac. "Nehovoríme o ľahkých alebo malých zbraniach," zdôraznil a dodal, že potrebujú helikoptéry, rýchle bojové člny s torpédami ako aj protitankové strely. Nepovedal, od ktorých krajín konkrétne tieto zbrane žiada.

EÚ: V Bruseli otvorili fond na podporu líbyjskej opozície

Fond na podporu líbyjskej opozície otvorili vo štvrtok v Bruseli s cieľom uľahčiť Európskej únii a NATO kontakty s líbyjskými povstalcami a spoločne pracovať smerom k vytvoreniu "nezávislej, jednotnej a demokratickej Líbye". Nezávislý líbyjský fond, ktorý podporuje Dočasnú národnú radu (TNC) so sídlom v Benghází, uviedol, že jeho cieľom je poskytovať informácie o vývoji v Líbyi a posilnenie vzťahov s európskymi inštitúciami.

Prvou akciou fondu bola návšteva Abd al-Fattáha Júnisa, bývalého ministra vnútra Muammara Kaddáfího, ktorý stojí na čele líbyjských povstaleckých jednotiek. Brusel navštívil so žiadosťou o sofistikovanejšie zbrane pre povstalcov. Členom fondu je aj finančník Basit Igtet, bohatý Líbyjčan, ktorý financuje aj utečenecký tábor pre 600 ľudí v Tunisku a snaží sa o vyslanie zdravotníckej pomoci zraneným v meste Misráta.

Spoluzakladateľ fondu Richard Reinert, bývalý predseda medzinárodnej ropnej burzy International Petroleum Exchange, uviedol, že fond vznikol, aby prekonal "nedostatok pochopenia médií" o Dočasnej národnej rade. TNC sa veľmi snaží o vytvorenie demokracie v krajine, povedal Reinert a dodal, že "krásne na Líbyi je to, že pre ropné bohatstvo krajiny nepotrebuje peniaze, ktoré nakoniec môžu byť využité v prospech ľudí a krajiny."

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/libyjski-povstalci-ziadaju-zapad-o-tazke-zbrane-cl158902.html