Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. decembra 2019

Líder kanadských konzervatívcov Andrew Scheer sa vzdáva funkcieLíder kanadských konzervatívcov Andrew Scheer vo štvrtok oznámil, že sa vzdá svojej funkcie. Ide o dôsledok vnútorných rozporov v strane a vlne kritiky v súvislosti s tým, že ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Ottawa 12. decembra (TASR) - Líder kanadských konzervatívcov Andrew Scheer vo štvrtok oznámil, že sa vzdá svojej funkcie. Ide o dôsledok vnútorných rozporov v strane a vlne kritiky v súvislosti s tým, že toryovia v nedávnych parlamentných voľbách nedokázali poraziť labouristov oslabených kauzami premiéra Justina Trudeaua. Informovala o tom agentúra AFP.


Scheer uviedol, že stranu bude viesť až do zvolenia nového predsedu. Uviedol tiež, že poslanecký mandát si ponechá.

V príhovore k poslancom kanadskej Dolnej snemovne Scheer uviedol, že rozhodovanie o tom, či sa vzdať vedenia strany, bolo jedným z najťažších v jeho živote.

Dodal, že strana potrebuje lídra, ktorý jej bude k dispozícii na 100 percent, ale on sa chce teraz viac venovať svojej rodine, v ktorej vyrastá päť detí.

Svojich straníckych kolegov v prejave vyzval na jednotu.

Scheer bol od parlamentných volieb pod veľkým tlakom a výzvy na jeho odstúpenie sa stupňovali. Časť straníkov považovala jeho rezignáciu za múdre riešenie a za krok, ktorý by zabránil veľkým škodám v strane a umožnil by mu dôstojný odchod.

Ako veriaci katolík je Scheer proti interrupciám a manželstvám homosexuálov, čo je v rozpore s väčšinovými náladami obyvateľstva Kanady. Voliči Konzervatívnej strany Scheerovi už počas predvolebnej kampane vyčítali jeho spiatočnícky postoj v týchto otázkach.

Na základe výsledkov volieb z októbra tohto roku v Kanade vládne menšinová vláda, keďže Trudeauova Liberálna strana Kanady síce voľby vyhrala, ale nepodarilo sa jej získať väčšinu kresiel v 338-člennej dolnej snemovni kanadského parlamentu. Konzervatívci si vo voľbách polepšili o 26 mandátov a v parlamente majú 121 poslancov.

Premiér Trudeau vo svojej reakcii ocenil Scheera ako politického lídra i otca rodiny.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Su Ťij varovala pred rizikom ďalšej krízy v Mjanmarsku
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy vo štvrtok vzrástli o viac ako 1 %

Líder kanadských konzervatívcov Andrew Scheer sa vzdáva funkcie - diskusné fórum čitateľov