Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. marca 2016

Lídri moslimských krajín žiadajú ukončiť okupáciu palestínskych území



Lídri moslimských krajín dnes naliehali na Izrael, aby ukončil okupáciu palestínskych území, a žiadali aj vytvorenie palestínskeho štátu v súlade s princípom o existencii dvoch ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Jakarta 7. marca (TASR) - Lídri moslimských krajín dnes naliehali na Izrael, aby ukončil okupáciu palestínskych území, a žiadali aj vytvorenie palestínskeho štátu v súlade s princípom o existencii dvoch štátov na území historickej Palestíny. Súčasne vyzvali medzinárodné spoločenstvo na bojkot produkcie z okupovaných území predávanej Izraelom. Informovala o tom agentúra DPA.


Vodcovia moslimských krajín podporili aj myšlienku na zvolanie medzinárodnej mierovej konferencie, ktorá by mohla vyústiť do obnovenia rokovaní o riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu. S návrhom usporiadať takéto stretnutie prišlo vo februári Francúzsko.

Účastníci mimoriadneho zasadnutia Organizácie islamskej spolupráce (OIC) v indonézskej Jakarte súčasne podporili jednotu Palestínčanov a prisľúbili im pomoc pri ochrane Jeruzalema, a to vrátane finančnej.

Schôdzka OIC sa konala na žiadosť Palestínskej samosprávy, ktorá ho iniciovala kvôli zhoršujúcej sa situácii na okupovaných územiach.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás delegátov OIC upozornil, že Izrael pokračuje vo svojej expanzii na palestínskych územiach budovaním ilegálnych osád, čo ohrozuje realizáciu konsenzuálneho riešenia spočívajúceho v existencii dvoch štátov na území historickej Palestíny.

Abbás súčasne ubezpečil, že "sústredene pracujeme na tom, aby sme získali našu zem späť (...) a vytvorili vládu národnej jednoty".

"Zblížili sme sa s našimi bratmi v Gaze,"
vysvetľoval Abbás, čím mal na mysli militantné hnutie Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy. Abbás dodal, že vďaka tomuto zblíženiu, "ak Boh dá, ak na to bude vôľa, môže do niekoľkých mesiacov vzniknúť vláda národnej jednoty".

Agentúra DPA uviedla, že medzi účastníkmi schôdzky v Jakarte bol aj sudánsky prezident Umar Bašír, na ktorého Medzinárodný súdny dvor (ICC) vydal zatykač pre podozrenie zo spáchania vojnových zločinov a genocídy. Indonézia Bašíra na stíhanie nevydala, pretože nie je zmluvnou stranou ICC.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Španielsky kráľ dá stranám čas, aby sa dohodli na vytvorení vlády
<< predchádzajúci článok
Grécky minister vyzval veriteľov, aby do 1. mája dokončili revíziu