Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2013

Liga za duševné zdravie má nové projekty pre deti



Liga za duševné zdravie (LDZ) pripravuje nové projekty pre deti. Prvým je program pre malé deti pod názvom Zippyho priatelia (Zippy's friend). Projekt sa na ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 11. septembra (TASR) – Liga za duševné zdravie (LDZ) pripravuje nové projekty pre deti. Prvým je program pre malé deti pod názvom Zippyho priatelia (Zippy's friend). Projekt sa na Slovensku realizuje od júla tohto roka a bude pokračovať až do júna 2014. Zameriava sa na podporu a rozvoj sociálnych zručností detí vo veku päť až sedem rokov. Projekt vznikol pred 12 rokmi v rámci britskej organizácie Partnership for Children. Úspech zaznamenal v 30 krajinách sveta a zúčastnilo sa v ňom už vyše 700.000 detí. Program uvedie LDZ v 20 základných a materských školách v Bratislavskom a Trnavskom kraji.


Na projekte participuje aj Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity a tiež nórska partnerská organizácia, ktorá zabezpečila vyškolenie trénerov. Program má pozitívne ohlasy nielen u detí, učiteľov, ale aj u rodičov. „Zistili sme, že tento program má výrazne pozitívny vplyv na duševné zdravie detí, na to, ako prežívajú a spracovávajú emócie, ako riešia konfliktné situácie. Neočakávaným benefitmi sú zlepšenie školského prospechu u detí, ale aj schopnosť samotných učiteľov oveľa lepšie pracovať s deťmi, ktoré v rámci tohto projektu lepšie spoznajú,“ uviedla pre TASR Alexandra Bražinová, epidemiologička a koordinátorka projektu Zippyho priatelia.

Ďalším projektom, s ktorým začala LDZ už v apríli tohto roku, sú semináre s odborníkmi pod názvom Okrúhle stoly. V septembri (16.9.) bude seminár na citlivú tému pomočovania u detí. Na diskusii sa zúčastní pediatrička a nefrologička Andrea Černianska, ktorá upozorňuje, že ide o tabuizovanú tému.

Psychické následky u detí, ktoré sa pomočujú, si berú so sebou do dospelosti. Dôležité je o tom rozprávať s rodičmi, aby si nemysleli, že ich deti sú nemožné a nerobia to naschvál. Problém súvisí s vývojom dieťaťa a je potrebné im pomôcť, aby sa najprv cítili psychicky v poriadku a následne potom pomočovanie prestane,“ dodala Černianska.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na preventívne prehliadky mnohí Slováci stále nechodia
<< predchádzajúci článok
Plytvanie potravinami poškodzuje životné prostredie