Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

13. februára 2009

Lincolnov prejav vydražili za rekordnú sumuVzácny rukopis prejavu, v ktorom v roku 1864 Abraham Lincoln uprostred občianskej vojny vyzval na zjednotenie Ameriky, predali vo štvrtok v aukčnom dome Christie's v New Yorku za 3,4 milióna dolárov (2 ...Zdieľať
BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) - Vzácny rukopis prejavu, v ktorom v roku 1864 Abraham Lincoln uprostred občianskej vojny vyzval na zjednotenie Ameriky, predali vo štvrtok v aukčnom dome Christie's v New Yorku za 3,4 milióna dolárov (2 649 419,5 eur). Cena prelomila doterajší rekord troch miliónov dolárov, ktoré Christie's získala v roku 2002 za posledný verejný Lincolnov prejav. Odhad aukčného domu pred dražbou bol 3 až 4 milióny dolárov (2 337 723 až 3 116 964 eur). Predaj sa uskutočnil pri príležitosti 200. výročia narodenia 16. prezidenta Spojených štátov.Lincoln krátko po opätovnom zvolení za prezidenta 10. januára 1864 v ňom uviedol, "teraz, keď je po voľbách, nemali by sa všetci, ktorú majú spoločný záujem, opätovne zjednotiť v spoločnom úsilí na záchranu našej spoločnej krajiny?." Text vlastnila Southworth Library Association v meste Dryden v štáte New York od roku 1928. Rozhodla sa ho predať, aby získala financie na výstavbu novej časti knižnice. Pred aukciou sa text objavil na verejnosti iba raz na jeden deň v roku 1976.


Ako povedal expert na rukopisy z Christie's Christopher Coover, rekordná cena odráža veľký záujem americkej verejnosti o Lincolna. "Pre väčšinu Američanov zostáva jedným z najuznávanejších prezidentov, lebo zjednotil národ po deliacej vojne a zrušil otroctvo." Text je napísaný veľkým Lincolnovým písmom s niekoľkými opravami. Nie je podpísaný, pretože bol určený len pre jeho použitie, keď k obrovskému davu ľudí prehovoril z okna Bieleho domu dva dni po znovuzvolení. Niektoré slová sú podčiarknuté. Lincolna zavraždil vo Washingtone stúpenec Konfederácie 14. apríla 1865, necelý týždeň po skončení občianskej vojny.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na stanicu ISS dorazil ruský zásobovací modul
<< predchádzajúci článok
IT Škola dostane techniku aj vyškolených pedagógov

Lincolnov prejav vydražili za rekordnú sumu - diskusné fórum čitateľov