Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2020

Linhart žiada prepustenie hovorcu agrorezortu, k potravinovému semaforu sa vyjadroval svojvoľneHovorca ministerstva pôdohospodárstva SR Daniel Hrežík mal pred rokovaním v prvom čítaní o návrhu poslanca Patricka Linharta o zavedení tzv. potravinového semafora svojvoľne komentovať tento návrh bez súhlasu a vedomia agroministra Jána Mičovského.Zdieľať
Poslanec za Sme rodina Patrick Linhart.

Konštatoval to predkladateľ návrhu Patrick Linhart.

Hrežík pred rokovaním o tomto bode programu na aktuálnej schôdzi NR SR rozposlal redakciám stanovisko agrorezortu, v ktorom sa uvádzalo, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) presadzuje v otázke tzv. potravinového semafora zavedenie jednotného systému EÚ založeného na dobrovoľnej báze grafického označovania potravín na prednej strane.

Hrežík zároveň dodal, že iniciatívu a predkladané poslanecké návrhy v tomto smere síce agrorezort rešpektuje, ale upozorňuje, že platia jasné pravidlá potravinového práva, ktoré musia byť akceptované a dodržiavané.

Minister bude mať čo vysvetľovať

„Hovorca agrorezortu si robí čo chce. Minister Mičovský podľa jeho vlastných slov o tlačovej správe hovorcu ani len nevedel. Vyjadrenia pána Daniela Hrežíka na margo potravinového semafora bola jeho vlastná aktivita, pričom uverejnil stanovisko MPRV bez súhlasu ministra. Stanovisko pritom podal ako vyjadrenie ministerstva, ktoré riadi Mičovský,“ konštatoval Linhart.

 

„Samovoľné kroky tohto hovorcu, ktorý sa vyjadroval za Mičovského, bude musieť minister vysvetliť aj na koaličnej rade. Žiadam vyvodenie personálnych následkov a ospravedlnenie sa ministerstva 127 poslancom, ktorí za potravinový semafor zahlasovali v parlamente, a tak posunuli môj návrh do druhého čítania,“ pokračoval Linhart.

Potravinový semafor bol podľa Linharta agroministerstvom odsúhlasený, pričom všetky detaily boli dotiahnuté vďaka kompromisom oboch strán. Stanovisko, ktoré rozposlal Hrežík v mene agrorezortu, sa tak podľa poslanca za Sme rodina nezakladalo na pravde.

Linhart žiada verejné ospravedlnenie

„Semafor bol odsúhlasený koaličnou radou v prítomnosti premiéra Igora Matoviča, ktorý vyjadril tomuto návrhu plnú podporu. Za potravinový semafor zahlasovala drvivá väčšina poslancov NR SR, a to naprieč celým politickým spektrom. Kroky hovorcu, ktorý sa samovoľne vyjadruje za ministerstvo a ministra, považujem za neprístupné a žiadam jeho prepustenie spoločne s verejným ospravedlnením MPRV na oficiálnych stránkach ministerstva,“ uzavrel poslanec Linhart.

 

Parlament posunul 26. novembra zriadenie tzv. potravinového semafora poslanca Patricka Linharta (Sme rodina) do druhého čítania. Za novelu zákona o potravinách, ktorá sa zaoberala zavedením semafora, hlasovalo až 127 prítomných poslancov.

Účelom poslaneckého návrhu zákona je zavedenie nového registra potravín pre potravinový semafor, ktorý vedie agrorezort. Zaregistrované potraviny v registri uľahčia podľa Linharta výber konečnému spotrebiteľovi a uľahčia pomoc štátu v podobe podpory a propagácie domácich a kvalitných surovín.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Samovražedné útoky zabili v Afganistane najmenej 34 ľudí, medzi zranenými sú aj deti
<< predchádzajúci článok
Dezinfekčné germicídne lampy ničia koronavírus, ale aj naše oči. Takéto sú príznaky

Linhart žiada prepustenie hovorcu agrorezortu, k potravinovému semaforu sa vyjadroval svojvoľne - diskusné fórum čitateľov