Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. júna 2011

LIPŠIC: Ľudia by mali vziať zmeny v justícii do svojich rúk



Zmeny v systéme vymáhania práva sú na Slovensku nevyhnutné a ľudia by ich mali vziať do vlastných rúk, myslí si minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Prokurátori a sudcovia ...



Zdieľať
sudcovske kladivko Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Zmeny v systéme vymáhania práva sú na Slovensku nevyhnutné a ľudia by ich mali vziať do vlastných rúk, myslí si minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Prokurátori a sudcovia podľa Lipšica vytvorili kastu ľudí, ktorí si môžu dovoliť všetko a nebudú potrestaní. „Je na čase začať diskusiu o tom, že by bolo potrebné urobiť také ústavné zmeny, aby sme triedu ľudí, ktorí môžu všetko, konečne zrušili. (...) Aby sa aj oni zodpovedali ľuďom,“ povedal dnes na tlačovej besede. Ako jednu z možností pripustil referendum.



Ľudia nie sú bezmocní, zdôraznil Lipšic

Zmeny by mali byť podľa Lipšica hlboké, vrátane zmeny ústavy. Preto by iniciatíva mala vzísť od ľudí, keďže zmeny „parlament sám o sebe ústavnou väčšinou neprijme a preto jediná cesta v parlamentnej demokracii je referendum.“ Minister pripomenul udalosti spred dvoch rokov, keď ústavný súd rozhodol o neústavnosti postavenia Špeciálneho súdu, na nátlak verejnej mienky bol tento súd po korekciách zachovaný. „Ľudia nie sú bezmocní,“ zdôraznil.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) pripomenula, že zmeny na prokuratúre a v justícii, ktoré presadila, umožnia dôslednejšie disciplinárne postihovanie prokurátorov a sudcov. Ako príklad uviedla prítomnosť námestníka generálneho prokurátora Ladislava Tichého na medializovanej právnickej párty. „Podľa dnešnej právnej úpravy by pán Tichý musel podať návrh na disciplinárne konanie sám na seba, podľa novej úpravy návrh na disciplinárne konania, aj na generálneho prokurátora, je oprávnený podať aj minister spravodlivosti aj ombudsman,“ vyhlásila s dodatkom, že aj takúto zmenu opozícia vydávala za politizáciu prokuratúry.

Lipšic podotkol, že bar, kde sa advokáti, sudcovia a prokurátori bavili, sa volal Bonana. „Bonano bol najdlhšie slúžiaci boss mafie v New Yorku. V tomto bare naši elitní právnici zakladajú svoje občianske združenie, Justičného Oskara. Kam pôjdu nabudúce? Do Corleone? Do baru Gambini? Tá drzosť a arogancia, ktorá sa prejavuje v triede tých, ktorí si môžu dovoliť všetko, akoby nemala hraníc,“ nazdáva sa.


Lipšic nezabudol ani na prepustenie Mella

Politici sa venovali aj kauze prepustenia Karola Mella z väzby. „Ak súd prepustí veľkého zlodeja alebo podvodníka, je to smutné, ale ak prepustí človeka, ktorý je podozrivý, že si objednal vraždu, pri ktorej zomrela nevinná žena a nevinné malé dieťa, tak tam už sú prekročené akékoľvek hranice. (...) Nastal čas začať diskusiu o tom, aby slušní ľudia v tejto krajine povedali tomu systému dosť. Stačilo,“ myslí si Lipšic.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Palestínčania vyzvali krajiny EÚ uznať palestínsky štát
<< predchádzajúci článok
Počet nových nezamestnaných v USA klesol