Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. októbra 2012

Litovčania rozhodujú o novej vláde a jadrovej elektrárni



Obyvatelia Litvy v nedeľu pristúpili k volebným urnám, aby rozhodli o ďalšej budúcnosti krajiny. Okrem parlamentných volieb sa v pobaltskej krajine koná aj referendum o nákladnej výstavbe ...



Zdieľať
volby v litve VILNIUS 14. októbra (WEBNOVINY) - Obyvatelia Litvy v nedeľu pristúpili k volebným urnám, aby rozhodli o ďalšej budúcnosti krajiny.


Okrem parlamentných volieb sa v pobaltskej krajine koná aj referendum o nákladnej výstavbe novej atómovej elektrárne, ktorá ma ukončiť energetickú závislosť od Ruska.

Práve zlepšenie vzťahov s Moskvou je jedným z hlavných cieľov pravdepodobného víťaza nedeľňajších volieb.

Tými by sa mali stať sociálni demokrati, ktorí by tak na čele krajiny mali nahradiť konzervatívcov a získať väčšinu v 141-člennom parlamente.

Končiaca vláda v reakcii na dopady ekonomickej krízy zaviedla tvrdé úsporné opatrenia, ktoré sa krajine po hospodárskej stránke vyplatili, no obyvatelia sú s politikou premiéra Andriusa Kubiliusa nespokojní.

Nahradiť by ho mal líder socialistov Algirdas Butkevicius, exminister financií. Vládnuť by trojmiliónovej postsovietskej krajine, ktorá v roku 2004 vstúpila do EÚ, mal spolu so Stranou práce. Butkevicius okrem iného sľúbil zavedenie progresívnych daní i splnenie kritérií pre prijatie eura v roku 2015.

Litovský parlament ešte v júli schválil vypísanie referenda o výstavbe jadrovej elektrárne, ktorej strategickým cieľom má byť výrazné zníženie energetickej závislosti od susedného Ruska. To od zatvorenia jedinej litovskej atómovej elektrárne Ignalina v roku 2009 dodáva Vilniusu až okolo 50 percent spotrebovanej elektriny.

Deje sa tak napriek averzii, ktorá medzi susedmi panuje od pádu Sovietskeho zväzu. S výstavbou elektrárne v hodnote päť miliárd eur by sa v prípade úspešného plebiscitu malo začať v roku 2015 a v prevádzke by mala byť o sedem rokov neskôr.

Ignalinu vybudovanú v čase Sovietskeho zväzu museli Litovčania zatvoriť na základe prístupovej dohody s EÚ. Elektráreň produkovala až 70 percent energie. Nepomohlo ani referendum, v ktorom sa obyvatelia vyjadrili jednoznačne za zachovanie Ignaliny. K volebným urnám však neprišiel dostatok voličov a plebiscit tak bol neplatný.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Iveta Radičová nevníma Mikuláša Dzurindu v čiernych farbách
<< predchádzajúci článok
Šéf centrálnej banky vyzval na reformy v eurozóne