Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. mája 2007

Litvinenko bol britský špión



Bývalý agent sovietskej a ruskej tajnej služby Alexander Litvinenko, ktorý zahynul v novembri minulého roka na následky otravy rádioaktívnou látkou, bol v posledných rokoch svojho života agentom britskej ...



Zdieľať

MOSKVA 31. mája (WEBNOVINY) - Bývalý agent sovietskej a ruskej tajnej služby Alexander Litvinenko, ktorý zahynul v novembri minulého roka na následky otravy rádioaktívnou látkou, bol v posledných rokoch svojho života agentom britskej spravodajskej služby M16. Na tlačovej konferencii v Moskve to vo štvrtok ráno vyhlásil Andrej Lugový, ďalší bývalý ruský agent a dnes bohatý podnikateľ, ktorého britskí vyšetrovatelia minulý týždeň obvinili z vraždy Litvinenka. Lugový tvrdí, že britská tajná služba sa snažila získať aj jeho: "Angličania mi v podstate ponúkali, aby som zbieral materiály na prezidenta (Vladimira) Putina a jeho rodinu," povedal Lugový na tlačovke.

Ruský magnát Boris Berezovský, ktorý žije v londýnskom exile, minulý týždeň varoval, že Lugový je pod dozorom ruskej tajnej služby, ktorá ho môže kedykoľvek zabiť. "Som presvedčený, že Lugový je v ohrození života, pretože pre KGB je úplne typickým spôsobom riešenia problémov, že svedka zločinu zabijú," povedal Berezovský.

Veľká Británia minulý týždeň vydala na Lugového zatykač a požiadala Moskvu o jeho vydanie. Rusko oznámilo, že Lugového Británii nevydá. "Podľa ústavy Ruskej federácie nemôžu byť naši občania vydávaní na stíhanie do cudzej krajiny, a Lugový je občanom Ruskej federácie," vyhlásila ruská generálna prokuratúra.

Litvinenko zomrel koncom novembra minulého roka v londýnskej nemocnici na následky otravy rádioaktívnym polóniom 210. Zo zosnovania svojej smrti obvinil ruského prezidenta Putina a svojho bývalého zamestnávateľa tajnú službu FSB. Litvinenko patril k najhlasnejším kritikom prezidenta Putina a ruskú tajnú službu obviňoval okrem iného aj z toho, že stála za útokmi na obytné domy v Moskve a v ďalších ruských mestách, pri ktorých v roku 1999 zahynulo vyše 300 ľudí. Vláda z útokov obvinila čečenských separatistov a spustila krvavú ofenzívu v Čečensku.

SITA/AP/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Motorola chce tento rok prepustiť ďalších 4 tisíc zamestnancov
<< predchádzajúci článok
EK varovala nových členov kvôli čerpaniu podporných fondov