23. novembra 2010

LM: Žilina po sympatickom výkone prehrala s Chelsea 1:2

FC Chelsea (Angl.) - MŠK Žilina (SR) 2:1 (0:1)

Futbalisti úradujúceho slovenského šampióna MŠK Žilina prehrali v utorňajšom stretnutí predposledného 5. kola v základnej F-skupine Ligy majstrov 2010/2011 na trávniku anglického veľkoklubu FC Chelsea najtesnejším rozdielom 1:2, hoci po prvom polčase viedli 1:0. Tím spod Dubňa definitívne prišiel o možnosť pokračovať na jar v európskych pohároch, hoci tento variant bol už aj pred súbojom na Stamford Bridge len v rovine utópie. Žilinčania, ktorí predviedli na trávniku Chelsea veľmi sympatický a bojovný výkon, už s určitosťou skončia v tabuľke "efka" na poslednom 4. mieste. Hráči MŠK strelili svoj druhý gól v skupine LM a opäť do siete FC Chelsea.

Na radosť viac ako tisícky priaznivcov "žlto-zelených" otvoril skóre v 19. min beninský legionár v službách MŠK Babatounde Bello po narážačke s kapitánom Róbertom Ježom. Krátko po zmene strán vyrovnal aktívny Daniel Sturridge a konečný výsledok stanovil v 86. min Florent Malouda.
Zverenci trénera Pavla Hapala uzavrú svoje premiérové účinkovanie v hlavnej fáze európskeho pohára číslo jeden v stredu 8. decembra, keď na vlastnej pôde privítajú ruského vicemajstra Spartak Moskva. Ten v piatom kole prekvapujúco prehral doma v Lužnikách s francúzskym Olympique Marseille hladko 0:3 a pripravil sa o možnosť postupu do osemfinále LM, kam sa kvalifikovali Marseillčania. Spartak bude na jar budúceho roka účinkovať v šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2010/2011, na definitívu potreboval akúkoľvek bodovú stratu Žiliny v Londýne.

Liga majstrov 2010/2011 - F-skupina - 5. kolo - výsledok:
Góly: 51. D. Sturridge, 86. F. Malouda - 19. Bello, ŽK: 80. Ramires (Chelsea), rozhodovali: Schörgenhofer - Hoxha, Strudl - Brugger, Drachta (všetci Rak.), 40 266 divákov

Chelsea: Turnbull - Paulo Ferreira, Bruma, Ivanovič, Van Aanholt - Ramires, McEachran (90.+ Mellis), F. Malouda - Kakuta (46. S. Kalou), Drogba, D. Sturridge (74. Anelka)
Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Piaček, Pečalka, Gergel - Ľ. Guldan - T. Majtán (85. P. Poliaček), Bello, Jež, Vladavič (90. Rilke) - T. Oravec (65. Ceesay)

Domáci v úvode zatlačili slovenského majstra pred jeho šestnástku. Žilinčania sa prvýkrát osmelili v 5. min, Majtánov center však bez problémov chytil Turnbull. V 11. min strieľal spoza šestnástky nebezpečne Bello, jeho pokus však stihli domáci obrancovia zblokovať. Chelsea sa snažila kontrovať, no v úvodnej pätnásťminútovke bola v ofenzíve prakticky neškodná. Naopak, na druhej strane Pečalka v 15. min vysunul Oravca, ktorému však chýbal polkrok a na loptu napokon v sľubnej pozíciii nedosiahol. V 18. min skúšal z pravej strany technicky ohroziť Dúbravku rýchlonohý Ramires, ale netrafil priestor troch žrdí. Viac ako tisíc hosťujúcich fanúšikov vybuchlo radosťou v 19. min - Bello si na hranici pokutového územia narazil loptu s kapitánom Ježom a šikovne špicom namieril k ľavej žrdi - 0:1. Tento moment zaskočil nielen hráčov londýnskeho veľkoklubu, ale aj ich fanúšikov, ktorých v ďalších minútach hostia jednoznačne prekričali a tribúnami Stamford Bridge sa niesli slovenské pokriky "Žilinskí šošoni" či "Kde máte fanúšikov". V 26. min sa dostal v hosťujúcej šestnástke k lopte Sturridge, snažil sa vystreliť z otočky, ale výborne zasiahol vkĺzačkou Piaček. O dve minúty neskôr pekne potiahol akciu Sturridge, jeho prudká strela šla len tesne vedľa ľavej žrde. V 30. min nebojácne prenikol medzi dvoch domácich bekov Majtán a vyznamenať sa musel Turnbull. Na opačnej strane opäť pálil Sturridge a zahanbiť sa nenechal ani Dúbravka, ktorý loptu efektne boxoval. Následne sa v 36. min dostal k hlavičke Malouda, no mieril len slabo do stredu bránky, o dve minúty na to ten istý hráč strieľal iba nad. Obrovskú šancu na vyrovnanie mali "The Blues" v 40. min, keď sa najskôr nedostal k nožničkám Drogba a potom v dobrej pozícii prekopol Sturridge. V 42. min zahučalo domáce obecenstvo pri Maloudovom pokuse, ktorý tečoval Piaček tesne vedľa pravej žrde.
Favorizovaná Chelsea si hneď na začiatku druhého polčasu vytvorila značný tlak a napokon z neho rezultoval aj vyrovnávajúci gól. V 51. min prešiel Kalouov center z ľavej strany celým hosťujúcim pokutovým územím a na zadnej žrdi osamotený Sturridge už nemal problém poslať loptu za Dúbravkov chrbát - 1:1. O tri minúty na to už mohli ísť Londýnčania do vedenia, Drogba si však zle spracoval center Sturridgea a Dúbravka loptu pokryl. Žilina sa snažila zakontrovať prostredníctvom Vladaviča, na jeho prihrávku však bol Jež prikrátky. Domáci stupňovali tempo hry, v 56. min nebezpečne pálil Ramires. V 61. min si postavil loptu na priamy kop Drogba, ktorého strelu Dúbravka len s námahou vytlačil na ľavú žrď. Po niekoľkých nevýrazných minútach sa v 69. min dostával do dobrej príležitosti Malouda, ale v poslednej chvíli zachránil Pečalka. Gólom v hosťujúcej sieti sa neskončila ani aktivita Drogbu a Sturridgea o pár desiatok sekúnd na to. Ľavá žrď svätyne MŠK zvonila opäť v 71. min po delovke z ľavačky Van Aanholta z viac ako 25 metrov. V 75. min sa po peknej kombinácii dostal za chrbát žilinskej obrany Drogba, no zakončenie nezvládol. Ďalšiu veľkú možnosť mal v 83. min Malouda, strieľal však len do bočnej siete. Ten istý hráč však už bol v 86. min predsa len úspešný, keď do slovenskej siete dorazil loptu po centri Anelku a vyhratom hlavičkovom súboji Drogbu - 2:1. V závere si už skúsený anglický majster triumf postrážil a teší sa z definitívy prvej priečky v tabuľke F-skupiny.

Tabuľka:
1. FC Chelsea 5 5 0 0 14:3 15 - istota účasti v osemfinále LM 2010/2011
2. Olympique Marseille 5 3 0 2 11:3 9 - istota účasti v osemfinále LM 2010/2011
3. Spartak Moskva 5 2 0 3 5:9 6 - istota účasti v šestnásťfinále EL UEFA 2010/2011
4. MŠK ŽILINA 5 0 0 5 2:17 0

FUTBAL-LM: Chelsea prestrieľala Žilinu 31:6

Štatistiky z utorňajšieho stretnutia predposledného 5. kola v F-skupine futbalovej Ligy majstrov 2010/2011 medzi FC Chelsea a MŠK Žilina (2:1):