Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. marca 2014

LMP chce kvôli Ukrajine vypovedať dohodu s Ruskom o rozšírení PaksuVypovedanie dohody medzi Maďarskom a Ruskom o dostavbe dvoch nových blokov jadrovej elektrárne v Paksi kvôli krokom Ruska na Ukrajine chce dosiahnuť maďarská ...Zdieľať
András Schiffer Foto: TASR/Štefan Puškáš
Budapešť 3. marca (TASR) - Vypovedanie dohody medzi Maďarskom a Ruskom o dostavbe dvoch nových blokov jadrovej elektrárne v Paksi kvôli krokom Ruska na Ukrajine chce dosiahnuť maďarská ochranárska opozičná strana Politika môže byť iná (LMP). Tá dnes avizovala, že na túto tému iniciuje zvolanie mimoriadnej schôdze maďarského parlamentu.


Podľa agentúry MTI predseda parlamentnej frakcie LMP András Schiffer v Budapešti vyhlásil, že Rusko vedie politiku, ktorou vážne porušuje medzinárodné dohody a v tejto situácii má Maďarsko mimoriadnu zodpovednosť: musí dať jasne najavo, že nebude spolupracovať s krajinami porušujúcimi zmluvy.

LMP podľa Schiffera preto na mimoriadnej schôdzi navrhne zákon o vypovedaní "paktu Orbán-Putin".

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko poskytne Maďarsku na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne úver, o ktorého výške sa ešte nerozhodlo. Hornou hranicou je desať miliárd eur.

Poslanci maďarského parlamentu 6. februára schválili maďarsko-ruskú dohodu o rozšírení atómovej elektrárne v Paksi. Prezident János Áder príslušný zákon podpísal 10. februára. Voči dohode ostro protestovali opozičné strany okrem ultrapravicového Jobbiku.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri zrážke vlaku s nákladným autom v Maďarsku sa zranilo 13 ľudí
<< predchádzajúci článok
Na Ukrajine podľa prezidenta došlo k porušeniu medzinárodného práva

LMP chce kvôli Ukrajine vypovedať dohodu s Ruskom o rozšírení Paksu - diskusné fórum čitateľov