07. júna 2019

LN: Oranjes pripomenuli Anglicku semifinále MS, Sterling: Sme sklamaní

Na snímke druhý sprava hráč Anglicka Marcus Rashford strieľa úvodný gól v zápase semifinále Ligy národov vo futbale Holandsko - Anglicko na štadióne D. Afonsaa Henriquesa v portugalskom meste Guimaraes vo štvrtok 6. júna 2019. Foto: TASR/AP
Londýn 7. júna (TASR) - Holandská kliatba. Tak označili britské médiá štvrtkový rezultát semifinále futbalovej Ligy národov Anglicko - Holandsko. Angličania mali duel rozohraný dobre, až do 73. minúty viedli 1:0. Potom však v závere vyrovnal po rohovom kope Matthijs de Ligt a v predĺžení Holanďania potrestali dve veľké chyby defenzívy "Albionu" a vďaka víťazstvu 3:1 postúpili do finále premiérového ročníka. Angličania prehrali s Holanďanmi tretíkrát z uplynulých štyroch stretnutí.

"Sme sklamaní. Spravili sme niekoľko chýb a oni dokázali zatlačiť v správnom momente. Snažili sme sa, ale nefungovalo to, to sa niekedy stáva, musíme sa poučiť," citovala agentúra DPA kapitána Anglicka Raheema Sterlinga. Angličania boli blízko k víťazstvu, v 83. minúte prekonal brankára Jaspera Cillessena striedajúci Jesse Lingard, systém VAR však odhalil ofsajd. "Skórovali sme a mysleli sme si, že zvíťazíme. Nie je to jednoduché, ale pre tieto situácie slúži VAR," povedal pre Sky Sports Harry Kane.

Štvrtkový súboj pripomenul vlaňajšie majstrovstvá sveta v Rusku. Angličania vtedy tiež v semifinále viedli nad Chorvátmi 1:0, v závere inkasovali a v predĺžení prišli o postup. "Boli to odlišné zápasy, nemáme príliš veľa príležitostí hrať takéto kvalitné stretnutia, preto sa musím poučiť a zužitkovať to v kvalifikácii ME 2020," povedal pre Sky Sports kormidelník Anglicka Gareth Southgate.

Bývalý obranca po prehre čelil kritike pre spôsob hry. Angličania upustili od tradičného nakopávania lôpt a spoliehali sa na krátke prihrávky a držanie lopty. Práve z chybnej rozohrávky však pramenili obe kľúčové chyby v predĺžení. "Taktika nám neprehrala zápas, ale únava a slabá efektivita. Navyše sme spravili viacero chýb, ktoré súper potrestal," vysvetlil Southgate.

Holandsko čaká vo finále Ligy národov hostiteľ záverečného turnaja Portugalsko. Po rokoch stagnácie, keď "oranjes" chýbali na vlaňajšom svetovom šampionáte aj na ME 2016, majú tamojší fanúšikovia dôvod na optimizmus. "Podali sme dobrá výkon, myslím si, že sme mali zápas pod kontrolou. Síce sme inkasovali z pokutového kopu, zachovali sme však pokoj a napokon zvíťazili," povedal tréner Holanďanov Ronald Koeman.