Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. júla 2012

Londýn zaplavili bizarné postavičky Wenlock a Mandeville



Londýnske ulice zaplavila futuristická dvojica maskotov olympijských a paralympijských hier - Wenlock a Mandeville. Ide o bizarne vyzerajúce jednooké postavičky v pestrých farbách. Hoci pre ...



Zdieľať
olympijski maskoti v londyne BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) - Londýnske ulice zaplavila futuristická dvojica maskotov olympijských a paralympijských hier - Wenlock a Mandeville.


Ide o bizarne vyzerajúce jednooké postavičky v pestrých farbách. Hoci pre návštevníkov je ťažké ich rozoznať, miestni už poznajú ich mená naspamäť.

Obaja sa vzájomne líšia najmä tvarom hlavy. Wenlock ju má oblejšiu s malým trojuholníkom, ktorý pripomína tabuľku na taxíkoch. Mandeville má špicatejšiu hlavu, opticky väčšiu "tvár" a vzadu mu trčí malý chvostík.

Hoci môžu maskoti znázorňovať "všetko", organizátori dúfajú, že budú dotvárať pozitívnu priateľskú atmosféru hier. Naopak, britskí blogeri a komentátori žartovali, že jednooké postavičky deti skôr vystrašia a zosobňujú "orwellovský štátny dozor" nad olympiádou.

"Nevyzerajú priateľsky," povedala pre agentúru AP Číňanka Jenny Zhang a doplnila: "Nevidím usmievajúcu sa tvár a pekné nie je ani to jedno oko. Jednoducho vás pozoruje."

Obrazom: Maskoti zaplavili Londýn


"Myslím, že je tučný"

Wenlocka pomenovali podľa anglickej dediny, v ktorej od roku 1850 usporadúvali vlastné olympijské hry, akéhosi predchodcu moderných olympiád. Mandeville pripomína názov nemocnice, kde vznikli prvé paralympijské hry.

Bizarné postavičky organizátori vybrali ešte v roku 2009 z takmer 100 finálnych návrhov jednotlivých umelcov a reklamných agentúr.

Škótsky filmový herec a producent Ewan McGregor na svojom blogu postavičky okomentoval takto: "Je mi smutno z tohto jednookého vtipu v krajine s tak veľkým kultúrnym dedičstvom."

Kritiku však organizátori zmietli zo stola a podľa nich ide o jednu z najdôležitejších prvkov olympiády.

Wenlock a Mandeville sú v týchto dňoch najpredávanejším tovarom v londýnskych obchodoch. Futuristické objekty by mali priniesť až 20 percent z celkového zisku olympijských hier.

Na oficiálnej stránke OH návštevnici vytvorili už viac ako 150-tisíc variácií jednookých bytostí.

Fanúšikov však majú aj medzi malými deťmi. Šesťročné dievčatko Nimaran Sandhu sa rozžiari pri pohľade na Wenlocka.

"Nemá tvár a iba jedno oko. Myslím, že je to zábavné," povedala reportérovi AP so smiechom a neodpustila si miernu kritiku: "Myslím, že je tučný".

Video: Rozprávka o tom, ako vznikli Wenlock a Mandeville


Deti a peňaženky rodičov

Maskoti boli vždy zameraní hlavne na deti a peňaženky ich rodičov. Zároveň však predstavovali akýsi symbol usporiadateľskej krajiny.

"Myslím, že začínajú ako celkom ambiciózny pár s reálnym potenciálom stať sa novým médiom," povedal o dvojici Wenlock - Mandeville pre televíziu CNN zástupca šéfredaktora britského časopisu o dizajne Mark Sinclair. Ani on si však neodpustil menšiu výčitku na ich adresu: "Myslím, že im chýba duša."

"Možno je to iba reakcia strednej a staršej generácie," obhajoval svoju prácu pre CNN tvorca londýnskych maskotov Grant Hunter.

Prvé postavičky údajne vytvorili z ocele, ktorá zostala pri výstavbe nového olympijského štadióna, trojuholníky na hlavách majú odkazovať na tradičné britské taxíky a ich futuristický dizajn zase na multikultúrnosť britskej metropoly.

Podľa Huntera sú najdôležitejšími kritikmi deti, pretože oni sú cieľovou skupinou, ktorú majú Wenlock a Mandeville osloviť.

"Úspech posudzujeme podľa reakcií deti," vysvetlil britský dizajnér a doplnil: "Keď sa pozriete na webové stránky BBC a CBBC, uvidíte obrovskú pozitívnu spätnú väzbu. Keď vám osemročné dieťa povie, že vyzerajú 'v pohode' a chcú, aby navštívili ich školu, vieme, že sme urobili svoju prácu dobre."

Hunter sa pri svojej argumentácii opiera aj o úspech tradičného robota WALL-Eho z rovnomenného animovaného filmu.

Video: Maskoti skúšajú olympijské športy



Vykorisťovanie pre zisk

Organizátori však v týchto dňoch riešia aj celkom iný problém. Londýnskych maskotov podľa hongkongskej organizácie Sacom vyrábajú v nehumánnych podmienkach.

Združenie Študentov a vzdelancov proti bezohľadnému správaniu korporácií kritizuje organizátorov olympijských hier v Londýne, že na výrobu suvenírov z podujatia využíva aj čínske dielne.

Ako uviedol Sacom, robotníci musia v dvoch dielňach odpracovať 120 nadčasových hodín mesačne, čo je približne trojnásobok zákonom povoleného limitu.

"Sme z toho sklamaní, takéto podmienky sú neprijateľné," povedala hovorkyňa Sacom Debby Čchanová na margo zistení vyplývajúcich z rozhovorov s 90 zamestnancami dvoch inkriminovaných prevádzok v juhočínskej provincii Kuang-tung.

Továrne patria hongkongským spoločnostiam Key Pine a Zindart Manufacturing.

Sacom vyzval organizačný výbor OH 2012 (LOCOG), aby situáciu preskúmal, pretože prichádza k zjavnému porušovaniu etických princípov.

Apeluje tiež na Medzinárodný olympijský výbor (MOV), aby v budúcnosti zamedzil takémuto zneužívaniu lacnej pracovnej sily na výrobu predmetov spojených s piatimi olympijskými kruhmi.

Video: Takto sa tancuje s maskotmi


Problémy má aj Adidas

Podobnej kritike čelila aj nemecká firma Adidas, ktorá vyrába oficiálne produkty pre OH 2012.

Britský denník Daily Telegraph zverejnil, že jej kambodžská pobočka platí svojim zamestnancom len 61 dolárov (50 eur) mesačne.

Mechanici v jednej z tovární údajne prezradili, že dostávajú ďalších päť dolárov na zdravotnú starostlivosť a ich plat sa môže vyšplhať na 120 dolárov mesačne, ak budú pracovať 8 až 10 hodín denne.

Podľa aktivistov je takýto plat v Kambodži pre pracovníka s rodinou hlboko pod životnú úroveň, a ak sa tieto informácie zakladajú na pravde, Adidas sa dostane do rozporu s usporiadateľmi OH.

Video: Dobrodružstvá Wenlocka a Mandevilla



Maskoti na letných olympiádách

Tradíciu roztomilých zvieratiek ako maskotov letných OH odštartoval psík Waldi, ktorý bol oficiálnym maskotom tragickej mníchovskej olympiády v roku 1972.

Štafetu po ňom prebral čierny bobor Amik počas olympiády v Montreale v roku 1976. Ten si však nezískal mnoho sympatií.

Reputáciu maskotov napravil o štyri roky neskôr ruský medvedík Míša s opaskom od ilustrátora detských knižiek Viktora Chizikova.

Po nich nasledovali ďalšie roztomilé postavičky ako jastrab Sam (Los Angeles - 1984), tiger Hodori (Soul - 1988) či pes Cobi (Barcelona - 1992).

Prvého futuristického maskota si zvolili až organizátori hier v Atlante v roku 1996. Izzy, ktorého nazývali aj ako Whatizit (z angl. What is it?, Čo je to?).

Fiktívna postava znamenala odklon od zvyku zobrazovať maskotov ako tradičné zviera z histórie konkrétnej usporiadateľskej krajiny.

Izzyho vytvoril dizajnér John Ryan z firmy DESIGNefx. Mal modré atletické telo, veľké špicaté tenisky, chvost, na ktorom boli tri kruhy, veľkú tvár a na hlave dva výčnelky so zvyšnými dvomi olympijskými kruhmi.

K zvieratkám ako maskotom sa vrátila olympiáda v Sydney (2000), ktorá ich však mala hneď troch: vtákopyska Syda, vtáčika Ollyho a dikobraza Millieho od dizajnéra Matthewa Hattona.

Grécke olympijské hry mali byť poctou tradičným antickým hrám.

Preto aténski maskoti predstavovali tradičné antické bábiky a dostali názvy po bohoch: Phevos a Aténa.

Až päť maskotov mali uplynulé OH v Pekingu.

Išlo o postavičky znázorňujúce rybu, pandu, lastovičku, antilopu a olympijský oheň. Každý z ich mal jednu farbu olympijského kruhu.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, televízie CNN, webovej stránky olympic.org a archívu agentúry SITA.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mexickú hydinu hromadne zaočkujú proti vtáčej chrípke
<< predchádzajúci článok
Moody's zhoršila výhľad nemeckých bánk a spolkových krajín