Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

09. novembra 2011

Londýnske športoviská deväť mesiacov pred OH



Centrom olympijských i paralympijských hier bude predovšetkým východná časť mesta - Stratford. Športoviská však budú aj v ďalších častiach Londýna a športové sviatky zasiahnu celú metropolu. Hoci sa Briti pri prípravách ...



Zdieľať
olympijsky stadion Centrom olympijských i paralympijských hier bude predovšetkým východná časť mesta - Stratford. Športoviská však budú aj v ďalších častiach Londýna a športové sviatky zasiahnu celú metropolu. Hoci sa Briti pri prípravách nemusia sústrediť na dopravnú infraštruktúru, ktorá je vybudovaná a pomerne funkčná, už v súčasnosti sú ulice plné a na cestách sa často vytvárajú zápchy. Počas olympijských hier plánujú vytvoriť špeciálne jazdné pruhy určené pre olympijskú rodinu, čo dopravu pravdepodobne ešte viac skomplikuje.


Dnes sú jednotlivé dejiská OH 2012 v rôznych štádiách príprav. Na niektorých športoviskách by sa olympijské hry mohli konať už dnes, iné sú pred dokončením, väčšina je však ešte staveniskom. Ďalšie sú ešte len vo fáze plánov a postavia ich až na budúci rok. Športoviská priamo v Londýne sú rozdelené do troch hlavných zón - do východného Londýna, oblasti Temže a centrálnej časti mesta. 

Naplno sa pracuje najmä v Olympijskom parku, ktorý bude srdcom hier. V súčasnosti ešte stavenisko sa pomaly mení na moderný areál, ktorý bude neskôr poskytovať množstvo možností na využitie voľného času a návštevu športových podujatí. Tento rozsiahly areál vyrástol vo východnom Londýne, v doteraz neobývanej a zaostalej oblasti. Po dokončení sa zmení na jeden z najväčších parkov vytvorených v Európe za posledných 150 rokov. Po skončení olympijských a paralympijských hier ho premenujú na Olympijský park kráľovnej Alžbety II. Športoviská budú môcť využívať miestne športové kluby, mnohé budú k dispozícii verejnosti. Apartmány v olympijskej dedine neskôr predajú.

Oheň Hier XXX. olympiády bude horieť na Olympijskom štadióne, na ktorom sa budú konať oba ceremoniály a atletické súťaže. Stavba s kapacitou 80-tisíc divákov už stojí, na hracej ploche je prvá tráva a okolo už aj atletický tartan. Projekt štadióna je priestorovo veľkorysý, na ploche je dostatok miesta – od konca atletickej dráhy po sedačky je v zákrutách asi osemmetrový voľný priestor, na rovinkách ešte oveľa väčší. Sedadlá v hľadisku sú v bielo-čiernej kombinácii. V súčasnosti sa dolaďujú detaily v útrobách štadióna, chystajú sa šatne, miestnosti pre rozhodcov, obslužný personál, dobrovoľníkov či novinárov. Budúce tlačové stredisko je v porovnaní s pekinským menšie, na druhej strane hlavné novinárske centrum je od neho vzdialené ani nie 20 minút chôdze. Naplno sa pracuje na úprave okolia štadióna. Stavbu by mali definitívne dokončiť v marci 2012.

Vo Veľkej Británii sa diskutuje aj o budúcnosti hlavného olympijského športoviska. Pôvodne ho mal dostať do užívania futbalový klub West Ham United, ale po žalobe zo strany ďalšieho tímu Tottenham Hotspur a prvých súdnych rozhodnutiach je jeho nájomca momentálne neznámy. Spor sa vedie aj o zachovanie atletickej dráhy a budúcu kapacitu. Oceľová konštrukcia umožňuje upraviť hľadisko na 25-tisíc miest.

Plavecké centrumFoto: Peter PašuthHneď vedľa Olympijského štadióna je už prakticky dokončené plavecké centrum. Po vstupe do hlavnej haly upúta pozornosť skokanská veža a veľký 50-metrový bazén. Plavci by mali mať vo všetkých dráhach rovnaké podmienky. Na krajoch bazéna totiž urobili ešte ďalšie dve a vlnenie, znevýhodňujúce prvú a ôsmu dráhu, tak bude minimalizované. Vo veľkom bazéne, ako aj v malom pre skoky s hĺbkou 5 m je už voda, jej teplota je optimálnych 26 °C. Dočasné tribúny majú olympijskú kapacitu 17-tisíc miest. Z najvrchnejších sedadiel však budú fanúšikovia vidieť plavcov zrejme len ako bodky. V závere roka 2012 kapacitu hľadiska znížia na 5000 miest a voľný priestor pod strechou prekryjú sklom.

Súčasťou plaveckého centra je vodnopólová hala, ktorá je zatiaľ rozostavaná. V týchto dňoch sa pracuje na výkopových prácach pre bazén. Po olympijských hrách halu kompletne rozmontujú.

V troch stavbách Olympijského parku by sa mohli súťaže konať už dnes. Ide o basketbalovú arénu, velodróm a hádzanársku halu.

Basketbalová aréna so svojou 17-tisícovou kapacitou pôsobí vnútri veľkolepo. Momentálne je ešte bez palubovky, ale jej položenie je otázkou niekoľkých hodín. Hala je z ľahkých materiálov a po skončení hier ju rozoberú. V jej priestoroch sú síce len štyri šatne pre tímy, basketbalisti však budú mať na svoje športovisko z olympijskej dediny najbližšie – objekty oddeľuje iba cesta. K aréne ešte plánujú pristaviť špeciálne kontajnery pre tlačové stredisko. Miestnosť pre tlačové konferencie je už hotová.

Pohľad na cyklistický velodróm v Olympijskom parkuFoto: Peter PašuthVelodróm dokončili ako prvé športovisko v Olympijskom parku. Jedna z najlepších 250 m dlhých cyklistických dráh na svete by mala byť dostatočne rýchla. Na jej povrch spotrebovali takmer 350-tisíc kusov parkiet zo sibírskej jedle. Rozložené jedna za druhou by dosiahli dĺžku 56 km. Z verejných priestorov velodrómu je výhľad na okolie, plavecké centrum a Olympijský štadión. Hneď vedľa vyrástla dráha pre bikros, ktorá má 470 m a jej súčasťou sú osemmetrová štartovacia rampa, viaceré terénne nerovnosti na skoky, ostré zákruty a na záver rytmická sekcia. Na dráhe sa už konali testovacie súťaže, pred olympijskými hrami okolo nej vyrastú ešte tribúny.

Pripravená na olympijské súťaže je už aj hádzanárska hala pre 7000 divákov. Aréna, celá opláštená meďou, bude po olympijských hrách jedinou univerzálnou športovou halou v Olympijskom parku. Okrem hádzanej privíta na OH 2012 aj časť súťaží v modernom päťboji.

Súčasťou Olympijského parku je aj Hlavné tlačové stredisko (MPC) a vysielacie stredisko (IBC). Zatiaľ sú priestory budovy prázdne, ale postupne v nich začnú inštalovať priečky, v halách tak vytvoria viaceré kancelárie a administratívne priestory. Novinári v centre nájdu nielen pracovné zázemie, ale aj reštaurácie a oddychové priestory. Budovy MPC a IBC prepojili prostredníctvom miestnosti pre tlačové konferencie, do ktorej sa športovci dostanú osobitným vchodom.

Časť basketbalovej arény a olympijskej dedinyFoto: Peter PašuthV Olympijskom parku sú už viaceré zelené plochy, postupne pribúdajú ďalšie, vysadili prvé stromy, odchádzajú stavebné stroje. Práce na úpravách verejných priestorov sú v plnom prúde. Jedným z dominantných prvkov areálu bude vyhliadková veža pri Olympijskom štadióne. Jej návštevníci si budú môcť pozrieť z výšky park a jeho okolie, ale aj siluety a strechy londýnskych budov. Otázkou je, či ju stihnú dokončiť.

Do Stratfordu situovali aj olympijskú dedinu, ktorá voľne nadväzuje na komplex športovísk. Jednotlivé ubytovacie objekty už stoja, finišuje sa s ich zariaďovaním. Každá z budov v dedine má vlastného dizajnéra, koncom októbra dokončili symbolicky 2012 z 3300 apartmánov. Celkovo bude v olympijskej dedine 17 320 postelí a na jedného športovca vychádza v priemere 16 metrov štvorcových obytnej plochy. V každom apartmáne bude televízor a pripojenie na internet. V reštauráciách a jedálňach olympijskej dediny sa môže naraz najesť viac ako 5000 ľudí.

Do Olympijského parku sa v súčasnosti bez potrebných dokumentov nedá dostať, developer projektu ho obohnal vysokým plotom. Ľudia s povolením i stavbári sa musia pred vstupom pri špeciálnych bránach podrobiť prísnym bezpečnostným prehliadkam, ktoré sú podobné ako na letisku. Pracovníci bezpečnostnej služby kontrolujú nielen návštevníkov, ale aj ich vozidlá. V parku vyriešili aj systém dopravy. Stavbárov od jednotlivých vstupných bodov vozia na konkrétne pracoviská autobusy, ktoré majú stanovenú trasu a presné časy odchodov. Autá stavebných spoločností či návštevníkov sprevádzajú maršáli, ktorí usmerňujú ich pohyb po cestách.

Hneď vedľa Olympijského parku vyrástlo moderné nákupné centrum, ktoré patrí medzi najväčšie v Európe. Vedie ním jedna z ciest na športoviská od staníc metra a rýchlovlaku Javelin, ktorý spája centrum Londýna s touto časťou mesta. Predpokladá sa, že tieto spôsoby prepravy do Stratfordu využije 70 % návštevníkov olympijských hier.


RIEČNA ZÓNA

Ďalšou lokalitou olympijských súťaží bude takzvaná Riečna zóna v okolí Temže. Neďaleko známej hvezdárne a miesta, cez ktoré prechádza nultý poludník, v Greenwichi je už vyše desať rokov multifunkčná aréna, v ktorej sa pravidelne koná množstvo veľkých akcií. V minulosti sa volala Millenium Dome, teraz O2 Arena a počas olympijských hier ponesie názov North Greenwich Arena. V jednej z najväčších a najmodernejších európskych hál sa uskutočnia súťaže v športovej gymnastike a vyvrcholenie basketbalového turnaja. Na rýchle premeny hlavnej plochy sú v hale pripravení, dokážu ich spolu s pohyblivými dolnými časťami hľadiska upraviť za niekoľko hodín. V minulosti aréna hostila zápasy hokejovej NHL, basketbalovej NBA či mnohé ďalšie športové a kultúrne udalosti.

Pohľad na priestor Greenwich Parku, na ktorom sa uskutočnia súťaže v jazdectve. Foto: Peter PašuthV neďalekom Greenwich Parku, ktorý otvorili už v roku 1433, sa bude súťažiť v jazdectve a dvoch disciplínach moderného päťboja. Čoskoro by tu mali už vyrásť dočasné tribúny pre 23-tisíc divákov.

Dočasne bude športoviskom aj strelnica v Royal Artillery Barracks. V kasárňach, ktoré majú najväčšie námestie na vojenské prehliadky vo Veľkej Británii, je doma Kráľovské delostrelectvo. Pôvodne sa strelecké súťaže mali konať na strelnici Bisley v Surrey neďaleko Londýna, Medzinárodný olympijský výbor ich však odporučil usporiadať priamo v britskej metropole. Organizátori sa preto rozhodli pre projekt za 18 miliónov libier. Strelecká hala je ľahko demontovateľná a po skončení OH ju môžu bez problémov presunúť do iného mesta.

Na olympijské športovisko sa zmení aj ExCel - Londýnske výstavné centrum, ktoré otvorili v roku 2000. V štyroch výstavných halách postavia dočasné tribúny a ich priestory budú slúžiť pre súťaže v boxe, šerme, džude, taekwonde, stolnom tenise, vzpieraní a zápasení. V minulosti sa v ExCel-i konali už viaceré športové súťaže, bol dejiskom predovšetkým boxerských súbojov. V jednej z hál v auguste 2009 dokonca vybudovali provizórny bazén pre jednu z častí triatlonu.


CENTRÁLNA ZÓNA

Pred hlavným kurtom vo WimbledoneFoto: Peter PašuthDo Centrálnej olympijskej zóny patria športoviská v strednom a západnom Londýne. Sú v nej zahrnuté aj známe športové stánky Wembley a Wimbledon.

Tenisový Wimbledon veľkú prestavbu pre olympijské súťaže nepotreboval. V areáli sa každoročne konajú Medzinárodné majstrovstvá Veľkej Británie v tenise, ich organizátori bez problémov zvládajú nápor návštevníkov a tenisti majú potrebný komfort. Olympijský turnaj bude len ďalším podujatím v bohatej wimbledonskej histórii. Budúcoročný The Championships skončí len 19 dní pred začiatkom športového vrcholu roka. Organizátori sa preto obávali, či tráva vydrží nápor ďalších dní navyše. Testy po vlaňajšom a tohtoročnom turnaji však ukázali, že povrch dokáže nadobudnúť svoju stopercentnú kvalitu za necelé tri týždne. Na olympijských hrách navyše nebudú využívať všetky kurty súčasne, každý deň sa bude hrať na iných dvorcoch a záťaž nebude taká veľká ako počas dvoch wimbledonských týždňov. Najväčšou zmenou v areáli bude nahradenie tradičných farieb grandslamového podujatia (zelená, fialová) pestrejšími olympijskými.

Wembley bude počas olympijských hier slúžiť futbalu. Na slávnej tráve sa uskutočnia aj sledované finálové duely mužského a ženského turnaja. Štadión, na ktorom sa hráva aj americký futbal a ragby, nepotrebuje po poslednej rekonštrukcii žiadne stavebné zásahy. Podobne ako Wimbledon, aj Wembley odejú do olympijských farieb.

Wimbledonské dvorce na jeseňFoto: Peter PašuthOproti štadiónu stojí Wembley Arena, ktorú renovovali v roku 2006 a po stavebných úpravách ju otvorili koncertom Depeche Mode. Pôvodne bola plaveckým centrom, v jej bazéne sa súťažilo o olympijské kovy už v roku 1948. Neskôr ju viackrát rekonštruovali a dnes je univerzálnym športovým stánkom. Vo Wembley Arene sa hrali v roku 1993 hokejové duely medzi klubmi NHL Toronto Maple Leafs a New York Rangers, konali sa v nej aj mnohé významné súťaže v gymnastike, basketbale či hádzanej. Okrem športu arénu využívajú aj na koncerty a rôzne šou. Počas OH sa v nej budú konať súťaže v bedmintone a modernej gymnastike.

Volejbalové zápasy sa budú hrať v Earls Court Exhibition Centre, ktoré je najväčším výstaviskom v centrálnom Londýne. V hale vyrastú tribúny pre 15-tisíc divákov. V známom Hyde parku sa uskutočnia triatlonové súťaže a preteky v diaľkovom plávaní. Investície nebudú veľké a výstavba športoviska počas jari 2012 bude veľmi rýchla. Plážový volejbal sa bude odohrávať na historickom priestranstve Horse Guards Parade, kde postavia špeciálne kurty a tesne pred začiatkom OH sem navezú desiatky ton piesku. Lukostrelecké súťaže sa budú konať na špeciálne vytvorenej strelnici na Lord´s Cricket Grounde, cyklistické budú mať svoje dočasne vybudované zázemie v Regent´s Parku.


MIMO LONDÝNA

Slovenských fanúšikov budú pravdepodobne najviac zaujímať súťaže vo vodnom slalome. Martikán, Hochschornerovci a spol. sa predstavia v novom areáli Lee Valley, ktorý je asi 30 km od olympijskej dediny. Kanál pre preteky vo vodnom slalome má za sebou už prvé testovacie predolympijské súťaže, vyskúšala si ho už aj kompletná slovenská špička. Na opačnom konci londýnskej oblasti, na jazere Dorney zasa vyrástol kanál pre preteky v rýchlostnej kanoistike a veslovaní. Tohtoročná predolympijská generálka odhalila niekoľko nedostatkov, na odstránení ktorých Briti pracujú.

Okrem Dorney Lake a Lee Valley sa bude súťažiť aj na ďalších dvoch miestach v okolí Londýna. Horskí cyklisti budú mať svoje preteky v Hadleigh Farm a jachtári zasa v areáli vo Weymouthe.

Zápasy futbalového turnaja sa už tradične uskutočnia na viacerých miestach hostiteľskej krajiny. Organizátori sa rozhodli pre známe futbalové stánky Old Trafford v Manchestri (kapacita 76 000 divákov), St. James Park v Newcastli (52 000), Millenium Stadium v Cardiffe (74 600), Hampden Park v Glasgowe (52 000) a City of Coventry Stadium v Coventry (32 500).

Londýnčania sľúbili už v Pekingu na slávnostnom ukončení OH 2008 nezabudnuteľný športový sviatok. Rovnako ako organizátori finišujú s prípravami, stúpa aj napätie medzi športovcami, ktorí už myslia na vrchol štvorročného obdobia. Mnohí sa v týchto týždňoch a mesiacoch snažia plniť olympijské limity, u ďalších bude nasledovať obdobie boja o záverečnú nomináciu. Od 27. júla 2012 môže oslava svetového športu naplno vypuknúť. A po nej príde od 29. augusta 2012 aj ďalšia slávnosť – paralympijská. V trocha menšom formáte, ale s rovnako nadšenými účastníkmi i fanúšikmi.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hokejista Bakoš sa teší na reprezentačnú premiéru
<< predchádzajúci článok
FIFA zakázala Angličanom spomienku na prvú svetovú vojnu