Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. augusta 2021

Lotéria má byť motiváciou pre očkovaných a to musí Matovič rešpektovať, myslí si politológMinister financií a šéf hnutia Obyčajní ľudia a ...Zdieľať
4o8a6668 676x451 27.8.2021 (Webnoviny.sk) - Minister financií a šéf hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič musí rešpektovať výčitku, že lotéria má slúžiť na zvýšenie počtu zaočkovaných.


On to teraz otočil, lebo sa objavili veľmi správne hlasy, že sa vynaložili obrovské peniaze na očkovaciu lotériu a mala by sa zmerať jej efektivita.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku


Pre agentúru SITA to povedal politológ Tomáš Koziak, podľa ktorého je „očkovacia lotéria príliš jednoduchá na to, aby motivovala ľudí pri takej závažnej veci“. Politológ upozornil, že keby bol zaočkovaný vysoký počet ľudí, lotéria by sa nepochybne neorganizovala.

Odmena zaočkovaných


Minister Matovič tento týždeň v stredu po rokovaní vlády vyhlásil, že lotéria nikdy nebola ohlásená ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti, ale ako prostriedok na odmenu zaočkovaných.

Ľudia hrajú, STV má rekordnú sledovanosť a je to zároveň aj edukačná relácia, kde sa odpovedá na nejaké otázky. Svoju úlohu to spĺňa, ale hlavnú úlohu v zaočkovanosti má minister zdravotníctva a ministerstvo zdravotníctva,“ povedal Matovič.

Edukačné dôvody


Začiatkom augusta tohto roka Matovič na tlačovej besede hovoril nielen o vzdelávacích dôvodoch, ale aj o finančnej motivácii lotérie.

Preto sme sa ako ministerstvo financií rozhodli v prvom rade z edukačných dôvodov pomôcť finančne motivovať tých ľudí, ktorí váhajú a zároveň im popri kampani, či už je to zlosovanie o očkovaciu prémiu, alebo uplatnenie si sprostredkovateľského bonusu, aby sme im ponúkli odpovede na ich nezodpovedané otázky,“ povedal šéf rezortu financií.

Neefektívna investícia


To, že Matovič v súčasnosti nepripúšťa, že cieľom lotérie bolo motivovať ľudí k očkovaniu, vníma Koziak ako bežnú komunikáciu politika, ktorý si nepremyslí kroky dopredu a reaguje podľa vývoja situácie.

Vyzerá to tak, že dosah lotérie nie je veľký. Tie peniaze neboli vynaložené efektívne a išlo sa metódou pokus – omyl. Nedbá sa na to, čo hovoria ľudia, ktorí sa venujú prieskumom verejnej mienky, vedia pracovať s psychológiou veľkých skupín obyvateľstva,“ doplnil Koziak.

Registrovaní v lotérií


Vo svojom profile na sociálnej sieti Matovič pred časom oznámil, že sa do lotérie zaregistrovalo pol milióna ľudí a tento týždeň informoval, že je zaregistrovaných už jeden milión osôb.

Politológ hovorí, že by lotéria aj pri vyše miliónovom záujme nemala významnejšie ovplyvniť osobné preferencie Matoviča a jeho hnutia smerom hore alebo dole.

Vplyv na hlasy


Lotéria je nárazová akcia, týka sa rozdávania peňazí a netýka sa zásadných vecí. Tie dôvody, prečo ľudia prestali voliť OĽaNO, sú závažnejšie, ako je očkovacia lotéria,“ zhodnotil politológ.

Pripustil, že lotéria by mohla uškodiť Matovičovi u ľudí, ktorí vidia, že sa minula účinkom a peniaze neboli správne minuté. „Lenže tá skupina asi nie je taká veľká, aby dokázala pohnúť s osobnými preferenciami Matoviča a hnutia OĽaNO,“ dodal politológ.

Rezort financií vyčlenil na výhry v očkovacej lotérii celkovo 21 miliónov eur. Najvyššia suma, ktorú je možné vyhrať, je 100-tisíc eur. Takúto čiastku môže získať počas živého losovania päť výhercov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Lotéria má byť motiváciou pre očkovaných a to musí Matovič rešpektovať, myslí si politológ © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počas evakuácie britského veľvyslanectva v Afganistane našli citlivé dokumenty
<< predchádzajúci článok
Polícia upozorňuje na falošnú súťaž, podvodníci imitujú obchodný reťazec Pepco

Lotéria má byť motiváciou pre očkovaných a to musí Matovič rešpektovať, myslí si politológ - diskusné fórum čitateľov