24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2009

27. apríla 2009

Lotyši zdolali po nájazdoch Švédov

Hokejová reprezentácia Švédska prvýkrát na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku zaváhala, s Lotyšskom v pondelkovom zápase C-skupiny v Berne prehrala 2:3 po samostatných nájazdoch. Švédi si vďaka ...

BERN 28. apríla (WEBNOVINY) - Hokejová reprezentácia Švédska prvýkrát na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku zaváhala, s Lotyšskom v pondelkovom zápase C-skupiny v Berne prehrala 2:3 po samostatných nájazdoch.

Švédi si vďaka zisku bodu definitívne zabezpečili účasť v kvalifikačnej fáze, Lotyši o miestenku do nej budú bojovať po dni voľna s Rakúskom. Tri korunky budú hrať s USA o prvenstvo v C-skupine.
Švédi začali podľa očakávania aktívnejšie, z viacerých šancí sa presadili iba raz. V 16. min otváral skóre Linus Omark. Nová hviezda švédskeho hokeja dosiahla už šiesty bod na turnaji, prvýkrát sa presadila strelecky. Lotyši postupne vyrovnali hru a začali byť nebezpeční. V 31. min pálil tvrdo od modrej Krisjanis Redlihs a vyrovnal. V poslednej minúte druhej časti hry nepokryl Magnus Johansson dostatočne Mikelisa Redlihsa, ktorý poslal cez bránkovisko prihrávku Daržinsovi, ktorému už stačilo iba nastrčiť hokejku - 2:1. Johansson krátko po druhej prestávke svoju chybu odčinil, keď "delovkou" od modrej vyrovnal. Tri korunky sa potom tlačili do útoku, recept na dobre chytajúceho Masalskisa však nedokázali nájsť. V predĺžení si oba tímy vypracovali šance, rozhodli však až samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešnejší Lotyši. Stretnutie po tvrdom zákroku pri mantineli nedohral otrasený švédsky obranca Tobias Enström. Zápas viedol spolu s Brentom Reiberom zo Švajčiarska ako hlavný aj Slovák Vladimír Baluška.

C-skupina (Bern):
Lotyšsko - Švédsko 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 31. K. Redlihs (Ankipans, Karšums), 40. L. Daržins (M. Redlihs, Lavinš), rozhodujúci sam. nájazd Niživijs - 16. Omark (Harju, Thörnberg), 41. Magnus Johansson (L. Eriksson),
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška (SR), Reiber (Švajč.) - Blumel (ČR), Winnekens (Nem.), 4421 divákov

Lotyšsko: Masalskis - Skraštins, K. Redlihs, Sotnieks, Lavinš, Pujacs, Galvinš, Sorokins, Jerofejevs - Šprukts, Karšums, Ankipans - L. Daržins, M. Redlihs, Berzinš - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - G. Džerinš, Jekimovs, Cipruss
Švédsko: Liv - Grossman, Tärnström, M. Johansson, Enström, Akerman, Jönsson - Berglund, Wallin, Huselius - Martensson, L. Eriksson, Weinhandl - Thörnberg, Harju, Omark - Andersson, M. Nilson, Persson