Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

11. augusta 2012

Lucia Klocová po finále plakala a tešila sa na strapačkyPo dobehu finále na 1500 m na olympijských hrách sa v očiach atlétky Lucie Klocovej zaleskli slzy. Boli to slzy šťastia z vydareného vystúpenia v Londýne. Martinčanka ...Zdieľať
olympijske finale behu na 1500 m LONDÝN 11. augusta (WEBNOVINY) - Po dobehu finále na 1500 m na olympijských hrách sa v očiach atlétky Lucie Klocovej zaleskli slzy.


Boli to slzy šťastia z vydareného vystúpenia v Londýne.

Martinčanka skončila vo finále na 8. mieste v disciplíne, ktorú na vrcholovej úrovni začala behávať až tento rok. Ešte v júni na majstrovstvách Európy v Helsinkách štartovala na 800 m.

Klocová 8. miestom vyrovnala najlepšie ženské atletické umiestnenie pod piatimi kruhmi v ére samostatnosti, ktoré pred štyrmi rokmi dosiahla kladivárka Martina Hrašnová. Za svoje umiestnenie získa finančnú prémiu 4000 eur.

"Momentálne tisícpäťstovku milujem. Bolo to moje prvé olympijské finále, chcela som si ho užiť. Pred jeho začiatkom som mala veľkú trému. Nechcela som ho odbehnúť len z povinnosti. Zabojovala som a dostala sa do osmičky, som veľmi šťastná. Teší ma, že mi olympijské finále vyšlo. Ani v najkrajšom sne som nesnívala o 8. mieste na olympijských hrách v behu na 1500 m. Ak by mi to niekto pred začiatkom londýnskych pretekov povedal, určite by som mu neverila," povedala Lucia Klocová.

Obrazom: Lucia Klocová v olympijskom finále


Taktické finále

Dvadsaťosemročnú bežkyňu stáli olympijské hry veľa síl. Prechod z 800 m na 1500 m bol napokon pre ňu úspešný, na kratšej dištancii jej finále na olympijských hrách unikalo.

V Londýne v rozbehu i v semifinále prekonala slovenský rekord, aktuálne má hodnotu 4:02,99 min.

Do záverečného finále sa dostala až po proteste slovenskej výpravy ako trinásta, keďže súboj v semifinále tesne prehrala s Britkou Laurou Weightmanovou.

Finále sa bežalo takticky a zo začiatku veľmi pomaly. Až posledných 500 m sa tempo výrazne zrýchlilo. Klocová napokon finišovala za 4:12,64 min.


Turkyňa zaskočila súperky

Zo zlatej medaily sa tešila trochu prekvapujúco Turkyňa Asli Cakirová-Alptekinová za 4:10,23 min.

Striebro získala jej krajanka Gamze Bulutová, bronz Maryam Yusuf Jamalová z Bahrajnu.

"Vedela som, že sa skôr pobeží takticky na čas okolo 4:10 s pomalším úvodom a rýchlym záverom. Každá z nás bola unavená z predchádzajúcich dvoch behov. Prvé dve kolá sme si s Britkou, s ktorou sme spoločne bojovali o finále, poriadne rozdávali, okopávali sa a strkali. Osemstovku sme mali za 2:23 min, bolo to príliš pomalé, ešte som sa asi tak nikdy nevytrápila. Po rozbehoch a semifinále som už bola aj poriadne unavená, v závere mi už chýbala rýchlosť, ale Rusku Kosteckú som veľmi chcela zdolať. Napokon som jej vrátila všetky prehry z osemstovky. To zrýchlenie v závere od súperiek bolo prudké. Zobralo to ďalšie sily," tvrdila Klocová.

Obrazom: Lucia Klocová počas kvalifikácie behu na 1500 m


Londýn si ešte nepozrela

Zverenku Pavla Slouku potešili odkazy po postupe do finále. Od známych, priateľov či fanúšikov dostala desiatky sms či e-mailových správ.

"Veľmi ma to potešilo. Toľko pozitívnych správ som ešte v živote nedostala. Vidím, že som mnohým urobila radosť. Hnalo ma to dopredu," uviedla Slovenka.

Klocová má za sebou v priebehu piatich dní tri náročné tisícpäťstovky.

Takýto program na vrcholnom podujatí ešte neabsolvovala.

V Londýne si preto ešte nič nestihla pozrieť. Po dobehu sa tešila na strapačky, ktoré by jej mali ponúknuť v Slovenskom dome.

"Kolegovia z tímu si už pozerali londýnske pamiatky, ja som neplánovala, že si budem užívať olympijský ovál celý týždeň. Rozbehy boli krásne, semifinále ešte krajšie a finále bolo nad plán. Aspoň mi mohli dať na každú stovku atrapu niektorej z londýnskych pamiatok. Tie si pozriem v sobotu pomedzi chôdzu, na ktorú sa chcem ísť pozrieť. Večer si potom dám strapačky, snáď ich budú v Slovenskom dome mať," dodala Lucia Klocová.


Odporúčame:

Skvelá Lucia Klocová skončila vo finále na 1500 m ôsma

Hendikepovaný Pistorius prepísal históriu olympiád

Usain Bolt môže získať tretie zlato, v sobotu nastúpi v štafete

Americká ženská štafeta prekonala 27-ročný svetový rekord

Famózny Bolt sa snaží dokázať, aká Jamajka je úžasná

Usain Bolt sa zaradil medzi legendy, má šprintérske double

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skvelý Ľubomír Hagara skončil vo finále na šiestom mieste
<< predchádzajúci článok
Program Slovákov na OH 2012 v Londýne na sobotu 11. augusta

Lucia Klocová po finále plakala a tešila sa na strapačky - diskusné fórum čitateľov