Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. decembra 2015

Ľudia, ktorí prežili útoky, sa musia vyrovnať aj s psychickou traumou



Členovia americkej rockovej skupiny Eagles of Death Metal Jesse Huges (vpravo) a Julian Dorio (vľavo) vzdávajú 8. decembra 2015 pred klubom Bataclan v Paríži hold 89 obetiam, ktoré zahynuli počas teroristického útoku v klube Bataclan pri ...



Zdieľať
Členovia americkej rockovej skupiny Eagles of Death Metal Jesse Huges (vpravo) a Julian Dorio (vľavo) vzdávajú 8. decembra 2015 pred klubom Bataclan v Paríži hold 89 obetiam, ktoré zahynuli počas teroristického útoku v klube Bataclan pri ich koncerte 13. novembra 2015. Foto: TASR/AP
Paríž 13. decembra (TASR) - Tisíce ľudí z celého Francúzska prišli dnes do Paríža, aby si uctili pamiatku 130 obetí teroristických útokov spred mesiaca, informovala agentúra AP.


Pri týchto útokoch v Paríži bolo zranených aj vyše 350 ľudí, z nich 36 je naďalej v nemocniciach, uviedla dnes rozhlasová stanica France Info. Stav ôsmich zranených si podľa Europe 1 vyžaduje hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Mnoho ľudí dnes prišlo v Paríži pred rockový klub Bataclan, kde sa 13. novembra niekoľko hodín odohrávala rukojemnícka dráma, počas ktorej útočiaci islamisti zastrelili 89 ľudí. Neskôr zraneniam podľahla aj 90. obeť.

Pred klubom aj dnes horeli sviečky a ľudia tam prinášali kytice kvetov a odkazy - podobne ako aj na Námestie republiky, ktoré sa po útokoch z piatku 13. novembra stalo miestom stretnutí smútiacich.

Veľa ľudí si pritom všíma, že na obete a zranených v útokoch sa stále spomína, ale "život ide ďalej," ako pre AP v Paríži uviedla mladá Avignončanka Mireille Augustiová. "Je to fascinujúce: stále sme všetci poznačení, ale život ide ďalej a my žijeme a neschovávame sa".

Francúzske médiá dnes prinášajú výpovede preživších - zranených i tých, ktorí vyviazli bez ujmy na fyzickom zdraví. Mnohí však museli vyhľadať pomoc psychológov či psychiatrov: majú problémy v uzavretých i otvorených priestoroch, nemôžu spať, zmocňujú sa ich záchvaty paniky i strach z hlasných zvukov.

Mnohí z týchto ľudí, väčšinou mladých - do 30 rokov -, opustili Paríž a vrátili sa na vidiek k rodičom, aby sa s prežitou drámou vyrovnali s ich pomocou. Podľa dnešnej reportáže France Info sú tragickým osudom svojich detí poznačení aj ich rodičia, ktorí si uvedomujú, ako blízko boli ich deti k smrti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deň po proteste opozície dnes Varšavou kráčali prívrženci novej vlády
<< predchádzajúci článok
Vyše 900.000 eur dostane 12 škôl na podporu medzinárodnej spolupráce