Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. novembra 2021

Ľudstvo sa nepribližuje k cieľom na obmedzenie globálneho otepľovania, varujú vedciNapriek záväzkom krajín v boji proti klimatickej zmene sa ľudstvo stále nepribližuje k cieľom, ktoré si stanovilo na obmedzenie globálneho otepľovania. Vyplýva to z analýzy nezávislej skupiny ...Zdieľať
gettyimages 179020346 676x451 9.11.2021  - Napriek záväzkom krajín v boji proti klimatickej zmene sa ľudstvo stále nepribližuje k cieľom, ktoré si stanovilo na obmedzenie globálneho otepľovania. Vyplýva to z analýzy nezávislej skupiny vedcov.


Climate Action Tracker, ktorý už roky monitoruje prísľuby v súvislosti so znižovaním emisií, informuje, že na základe predložených záväzkov je svet momentálne na ceste k otepleniu o 2,4 stupňa Celzia do konca storočia, v porovnaní s predindustriálnym obdobím. To je omnoho viac ako si krajiny stanovili v parížskej klimatickej dohode, teda obmedziť oteplenie na 1,5 stupňa.

Už doteraz sa pritom svet oproti predindustriálnemu obdobiu oteplil o 1,1 až 1,2 stupňa Celzia.

S ohľadom na to, k čomu sa krajiny zaviazali, „sme pravdepodobne niekde v oblasti 2,4 stupňa, čo je stále katastrofická klimatická zmena a je to veľmi, veľmi vzdialené cieľom parížskej dohody“, konštatoval klimatický vedec Niklas Höhne z New Climate Institute a Climate Action Tracker. Odhady jeho skupiny vedcov sú pritom optimistickejšie ako v utorok skonštatoval Program Spojených národov pre životné prostredie, podľa ktorého dosiahne oteplenie v budúcnosti 2,5 až 2,7 stupňa.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ľudstvo sa nepribližuje k cieľom na obmedzenie globálneho otepľovania, varujú vedci © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Let na Mesiac: NASA posúva pristátie človeka na Mesiaci najskôr na rok 2025
<< predchádzajúci článok
Rada RTVS si podľa výboru pre kultúru neplní zákonné povinnosti, predseda závery odmieta

Ľudstvo sa nepribližuje k cieľom na obmedzenie globálneho otepľovania, varujú vedci - diskusné fórum čitateľov