Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. septembra 2021

Lukašenko schytal tvrdú kritiku od Únie. Nebudeme s ním spolupracovať a je zúfalý človek, odkazuje eurokomisárkaEurópska únia (EÚ) si pevne stojí za režimom sankcií proti bieloruskému prezidentoviZdieľať
belarus_lukashenko_profile_89090 434ca72c95de40a897df27c29f41e156 676x456 28.9.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) si pevne stojí za režimom sankcií proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Vyhlásila to v utorok európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.


Autoritársku hlavu štátu obvinila, že „zo zúfalstva“ tlačí migrantov na územie európskeho bloku. „Lukašenko nie je partner, s ktorým sme pripravení spolupracovať,“ uviedla ďalej Johanssonová.

Je zúfalý človek


„Vidíme, že Lukašenko je zúfalý človek, na ktorého sú teraz uvalené sankcie Európskej únie a on si s tým naozaj nevie poradiť,“ povedala eurokomisárka po rokovaniach s cyperským ministrom vnútra Nicosom Nourisom.

„Takže koná... zo zúfalstva, dováža ľudí za jediným účelom, aby ich poslal, alebo vlastne dotlačil, do Európskej únie. A to, samozrejme, nemôžme akceptovať,“ zdôraznila Johanssonová.

Vysoké počty migrantov


Do členských štátov EÚ Poľska a Litvy smerujú v posledných mesiacoch z Bieloruska nezvyčajne vysoké počty migrantov z Blízkeho východu a Afriky.

Ich prílev sa začal po tom, čo západné krajiny uvalili sankcie na režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v reakcii na sporné prezidentské voľby v roku 2020 a prenasledovanie opozície.

Výnimočný stav na hranici


Poľská a litovská vláda zaviedli na hraniciach s Bieloruskom výnimočný stav. V pásme širokom jeden kilometer platí zákaz vstupu s výnimkou pohraničnej stráže, armády a bezpečnostných služieb. Pozdĺž hraníc s Bieloruskom tiež stavajú ploty z ostnatého drôtu.

Pri pokuse dostať sa cez husté lesy a močiare z Bieloruska do Poľska a Litvy doteraz zahynulo najmenej päť migrantov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Lukašenko schytal tvrdú kritiku od Únie. Nebudeme s ním spolupracovať a je zúfalý človek, odkazuje eurokomisárka © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic príde o mesačný plat
<< predchádzajúci článok
Do medzinárodného vlaku EuroCity nastúpite od októbra už aj v Kútoch

Lukašenko schytal tvrdú kritiku od Únie. Nebudeme s ním spolupracovať a je zúfalý človek, odkazuje eurokomisárka - diskusné fórum čitateľov