Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. septembra 2015

Luxemburské predsedníctvo Rady EÚ chce zbližovať členské štáty



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bratislava 24. septembra (TASR) - Luxembursko v súčasnosti plní úlohy rotujúceho predsedníctva Rady EÚ už dvanástykrát od vzniku tejto inštitúcie, prvýkrát ju však vedie v novom inštitucionálnom rámci EÚ vyplývajúcom z Lisabonskej zmluvy. Počas dnešného brífingu v Bratislave o prioritách prebiehajúceho predsedníctva na to poukázal Hubert Wurth, luxemburský veľvyslanec pre SR pôsobiaci vo Viedni.


"Keďže sme jedným zo zakladajúcich členov, sme samozrejme hlboko oddaní dobrému fungovaniu EÚ," povedal Wurth, ktorý vyzdvihol prínos nového inštitucionálneho rámca EÚ, bez ktorého by "zložitosť dnešných problémov nebola zvládnuteľná pre malé krajiny", akou je Luxembursko.

"Európska únia nie je ako iné medzinárodné organizácie, nedá sa porovnávať s OSN, Radou Európy či dokonca NATO. Je to spoločenstvo, ktoré sa pokúša vytvoriť čoraz užší zväzok," upozornil Wurth s poukázaním na príslušnú časť Lisabonskej zmluvy, ktorej luxemburské predsedníctvo pripisuje vysokú dôležitosť.

Ambíciou Luxemburska ako predsedníckej krajiny je preto vzájomne "zblížiť" jednotlivých členov EÚ, hoci posledné týždne ukázali "obrovské ťažkosti", dodal v narážke na nejednotnosť EÚ v prístupe k migračnej kríze. Predsedníctvo sa pritom podľa neho snaží riešiť problémy "nie tak, ako bolo plánované, ale tak, ako prichádzajú".

Luxembursko napriek aktuálnemu vývoju pokračuje v plnení svojho predsedníckeho plánu pod heslom Únia pre občanov, ktorý je rozdelený do troch okruhov definovaných ako "načúvanie občanom, podpora podnikania a spolupráca s partnermi a inštitúciami s cieľom konať v záujme Európy".

Priority vychádzajú zo siedmich pilierov: stimulácia investícií na podporu rastu a zamestnanosti; prehĺbenie sociálneho rozmeru EÚ; riadenie migrácie so záberom na slobodu, spravodlivosť a bezpečnosť; oživenie jednotného trhu so zameraním na jeho digitálnu dimenziu; podpora európskej konkurencieschopnosti v globálnom meradle; podpora udržateľného rozvoja a posilnenie roly EÚ na svetovej scéne.

Luxembursko predsedá Rade EÚ od 1. júla do 31. decembra 2015, na čo ho v nasledujúcom polroku vystrieda Holandsko ako prvá z krajín takzvaného tria, ktoré ďalej tvoria Slovensko a Malta. Holandský veľvyslanec v SR Richard van Rijssen informoval, že jeho krajina pripravuje program svojho predsedníctva v úzkej spolupráci s partnermi a podobne ako v prípade predošlého tria budú základom strategické priority stanovené Európskou radou v júni 2014 na ďalších päť rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Putin dnes ozaj telefonoval Eltonovi Johnovi, rád by sa s ním stretol
<< predchádzajúci článok
Stretnutie Putin-Obama v New Yorku sa sústredí na Sýriu, nie Ukrajinu