Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júla 2017

Lyons kritizuje Hammondov plán na prechodné obdobie



Gerard Lyons, blízky spojenec britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, v dnešnom vydaní Sunday Telegraph kritizoval plán na prechodné obdobie v rámci brexitu, ktorý ...



Zdieľať
Philip Hammond Foto: TASR/AP
Londýn 30. júla (TASR) - Gerard Lyons, blízky spojenec britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, v dnešnom vydaní Sunday Telegraph kritizoval plán na prechodné obdobie v rámci brexitu, ktorý tento týždeň predstavil minister financií Philip Hammond. To je ďalší signál o napätí v kabinete v súvislosti so spôsobom vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ).


Lyons, bývalý ekonomický poradca Johnsona v čase, keď bol starostom Londýna, označil varovania, že Británia sa v prípade tzv. tvrdého brexitu ocitne na pokraji útesu za prehnané, podobne ako strašenie miléniovým vírusom Y2K a kolapsom počítačov na prelome tisícročí.

Prechodné obdobie po vystúpení Británie z EÚ v roku 2019 do nastolenia nových vzťahov s blokom, by nemalo trvať dlhšie ako dva roky, povedal Lyons pre Sunday Telegraph.

Minister Hammond ale v piatok (28.7.) uviedol, že prechodné obdobie môže trvať až tri roky.

Hammond presadzuje brexit priateľský pre firmy, ktorý by zabránil náhlej zmene vzťahov medzi Britániou a EÚ, kam smeruje takmer polovica exportu z ostrovov.

Čoraz viac ministrov v Londýne súhlasí s prechodným obdobím, ale Johnson, ktorý je zástancom tvrdého prístupu k rokovaniam o brexite, donedávna o tejto téme nehovoril.

V piatok vydali Hammond a Johnson spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že pracujú spolu na odchode Británie z EÚ a jej jednotného trhu, colnej únie a spod jurisdikcie Európskeho súdneho dvora. Vo vyhlásení sa však nehovorí o prechodných opatreniach.

Podľa piatkového vydania hospodárskych novín Financial Times (FT) Hammond firmám povedal, že podporuje dvojfázový prechod s fázou stabilizácie, po ktorej bude nasledovať fáza implementácie. Obe fázy by mali byť dokončené do roku 2022.

"Z pragmatických dôvodov si stále viac myslíme, že prechodné obdobie bude správnou cestou vpred," povedal Hammond pre BBC.

Dodal, že či bude na prechod od členstva k novým vzťahom potrebný rok, dva alebo tri roky, určia výsledky a to, ako dlho potrvá, kým sa zavedú potrebné zmeny. Napríklad zmeny na hranici v rámci spracovania údajov o tovare dovážanom do Británie.

Hammond pripomenul, že prechodné obdobie je v záujme Británie aj v záujme EÚ".


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ako by mal vyzerať Luník IX? Porota vyhodnotila súťažné návrhy
<< predchádzajúci článok
Francúzska ministerka práce vyvolala pobúrenie predajom svojich akcií