Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. augusta 2018

M. Beblavý: Vláda začína novelou demontovať tzv. protischránkový zákonNa snímke nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.Zdieľať
Na snímke nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 10. augusta (TASR) - Vláda začína demontovať tzv. protischránkový zákon, ktorý odhaľuje majiteľov schránkových firiem obchodujúcich so štátom. Uviedol to v piatok na tlačovej konferencii predseda mimoparlamentnej strany Spolu - Občianska demokracia Miroslav Beblavý, za účasti experta strany na transparentnosť a právny štát Pavla Nechalu, na margo novely zákona, ktorú dalo tento týždeň do pripomienkového konania Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.


"Vláda začína demontovať protischránkový zákon - jediné skutočné protikorupčné opatrenie, ktoré priniesla vláda Roberta Fica (Smer-SD). MS SR dalo do pripomienkovania zmeny, ktoré mu vážne okrešú zuby. Navyše podľa našich informácií sa má v pripomienkovom konaní tento zákon pripomienkami ostatných ministerstiev ešte viac poškodiť," priblížil Beblavý, ktorý je pripravený protischránkový zákon brániť. Beblavý na príprave protischránkového zákona, ktorý je účinný vyše roka, spolupracoval s bývalou šéfkou MS SR Luciou Žitňanskou.

Najväčším problémom návrhu novely zákona podľa šéfa strany Spolu je, že chce umožniť verejným podnikom obchodovať so schránkovými firmami, ak je to "v bežnom obchodnom styku". Tieto spoločnosti by nemuseli odkryť svoju vlastnícku štruktúru.

Druhým vážnym problémom novely zákona podľa Beblavého je, že z pôsobnosti protischránkového zákona majú úplnú výnimku dostať dve štátne finančné inštitúcie, a to Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) a Eximbanka a majú sa vytvoriť rozsiahle výnimky pre obchody štátu s akýmikoľvek finančnými inštitúciami. V prípade štátnych finančných inštitúcií ide podľa neho o bilančnú sumu asi 1 miliardy eur a veľmi rizikové obchodné vzťahy, kde už v minulosti práve tieto inštitúcie poskytovali štátne zdroje oligarchom či schránkovým firmám.

Tretím problémom novely zákona podľa predsedu Spolu je, že návrh chce znepríjemniť nahlasovanie podozrení o schránkových firmách aktivistami. "Návrh Gábora Gála (Most-Híd) presadzuje, aby oznamovateľ začal platiť trovy dôkazov. To bude znamenať, že bez významného finančného zázemia nebude možné iniciovať náročnejšie procesy práve voči schránkam s komplikovanými vlastníckymi vzťahmi," dodal Beblavý.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Strojcu útoku v Štokholme Rachmata Akilova napadol spoluväzeň
<< predchádzajúci článok
Hasiči zasahovali v Piešťanoch pri požiari bývalého hotela

M. Beblavý: Vláda začína novelou demontovať tzv. protischránkový zákon - diskusné fórum čitateľov