Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. apríla 2014

M. Halás: V domoch sociálnych služieb by mali byť monitorovacie kamery



Problematiku prevencie, ochrany zdravia a dodržiavania ľudských práv seniorov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím v zariadeniach sociálnych služieb predstavil ...



Zdieľať
Martin Halás Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 25. apríla (TASR) - Problematiku prevencie, ochrany zdravia a dodržiavania ľudských práv seniorov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím v zariadeniach sociálnych služieb predstavil na dnešnej tlačovej besede Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív.


Podľa zástupcu inštitútu Martina Halása by mala byť ochrana seniorov v sociálnych zariadeniach na vyššej úrovni. Ako uviedol, títo starší na pomoc odkázaní ľudia sú neraz vystavení riziku porušovaniu ich práv a v niektorých prípadoch čelia dokonca fyzickému násiliu. "Preukázanie násilia páchaného na senioroch v sociálnych zariadeniach je veľmi zložité. Často sú pripútaní na lôžku, odkázaní na invalidný vozíček a podľa odhadov až tretina z nich je zbavená svojprávnosti. Sťažnosti tohto druhu sú adresované alebo preposielané z rezortného ministerstva na zriaďovateľa domu sociálnych služieb, ktorý takto kontroluje sám seba a nemá záujem na poškodzovaní svojho mena, alebo medializáciu vzniknutého problému. Aj v prípade súdnych sporov stojí tvrdenie proti tvrdeniu a imobilný či dokonca nesvojprávny klient má malú šancu svoju pravdu preukázať."

Ako Halás dodal, inštitút zachytil podozrenia z násilného zaobchádzania s klientmi DSS, niektorí mali na tele modriny, iní zlomené končatiny, vybité zuby. "Podľa zákona ľudia starší ako 60 rokov, fyzicky či inak postihnutí občania, požívajú v prípade týrania alebo ublíženia na zdraví rovnakú právnu ochranu ako verejní činitelia, teda napríklad ako policajti, čo sa v súdnej praxi neraz opomína." Inštitút navrhuje, aby sa do domov sociálnych služieb nainštalovali kamerové systémy, ktoré by monitorovali pobyt a správanie sa tak klientov, ako aj personálu a v prípade podozrenia z násilia by takéto činy boli oveľa ľahšie identifikovateľné. Na Slovensku máme okolo 900 domov sociálnych služieb.

Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív sa venuje najmä analytickej, výskumnej a publikačnej činnosti, pripomienkovaniu a navrhovaniu legislatívnych úprav zákonov v sociálnej oblasti. Takisto skúma jednotlivé aspekty chudoby. Členovia inštitútu sa dlhodobo venujú problematike v sociálnej oblasti.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislava ponúka na predaj a prenájom majetok za takmer 1,5 milióna
<< predchádzajúci článok
Agentúra Standard & Poor's potvrdila rating Francúzska na úrovni AA