Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2015

M. HUBA: Globálne otepľovanie je kľúčovým problémom ľudstva



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
 


Bratislava 7. júna (TASR) - Globálne otepľovanie a následná globálna zmena klímy je kľúčovým problémom ľudstva. Povedal to poslanec NR SR Mikuláš Huba (nezaradený), keď tento týždeň navštívila slovenský parlament veľvyslankyňa dobrej vôle na prípravu decembrového summitu OSN o klíme Bérengere Quincyová.

"Keby to bol len môj názor, asi by to nemalo príliš veľkú váhu. Ale je to aj názor Medzinárodného klimatického panelu a zároveň je to názor, ktorým sa netaja najvýznamnejší a najvplyvnejší ľudia tejto planéty, amerického prezidenta Baracka Obamu a pápeža Františka nevynímajúc," upozornil Huba.

Vývoj Slovenska a postoje jeho predstaviteľov k tejto problematike vníma poslanec ako nejednoznačné až protirečivé. "Aj na Slovensku máme množstvo iniciatív i konkrétnych aktivít, prispievajúcich k zmierneniu hrozby klimatickej zmeny. Ako nám jasnou rečou hovoria štatistiky, podarilo sa nám za uplynulé štvrťstoročie skutočne výrazne znížiť množstvo tzv. skleníkových plynov, emitovaných do ovzdušia," povedal.

Podľa Hubu to však má hneď niekoľko "háčikov". "V roku 1989 patrilo znečistenie ovzdušia v bývalom Československu k najhorším na svete, a teda ani jeho výrazné zníženie neznamená, že sme už dosiahli vyhovujúci stav. Skôr naopak, z niektorých medzinárodných zdrojov vyplýva, že Slovensko patrí naďalej ku krajinám s najviac znečisteným ovzduším v EÚ," podotkol.

Huba tiež tvrdí, že rozhodujúca časť spomínaného zlepšenia pripadá na prvé roky našej politickej a ekonomickej transformácie, keď sa odstavilo mnoho zastaraných prevádzok a na druhej strane sa prijali nové právne normy na ochranu ovzdušia. Neskôr však už bol vývoj oveľa menej pozitívny a v posledných rokoch vykazuje množstvo emitovaných látok stagnačné tendencie.

"Na Slovensku sú naďalej kriticky ohrozené regióny, ako Horná Nitra a Košický kraj, kde znečistenie ovzdušia dosahuje extrémne vysoké hodnoty. Ešte viac znepokojujúce sú však postoje predstaviteľov Slovenska k tejto problematike, a týka sa to prakticky všetkých doterajších vlád," uviedol.

Podľa Hubu ani súčasný slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) si nedovolí verejne sa dištancovať od opatrení prijatých na celoeurópskej úrovni. "Napríklad od záväzkov vyplývajúcich z klimaticko-energetického balíčka EÚ. Ale na druhej strane patrí k tým európskym lídrom, ktorí sa snažia tieto záväzky čo najviac zmierniť a obísť. Jedným dychom u nás hovoríme o potrebe znižovania množstva skleníkových plynov a zároveň uvoľňujeme dotácie na podporu hnedouhoľného baníctva a tepelnej energetiky na Hornej Nitre. Vláda robí veľké ústupky, a to aj environmentálne, najväčšiemu znečisťovateľovi ovzdušia na Slovensku – firme U.S. Steel v Košiciach," dodal opozičný poslanec.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Belgická prokuratúra otvorila vyšetrovanie možnej nemeckej špionáže
<< predchádzajúci článok
Mexičania si volia zástupcov dolnej komory parlamentu