Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. augusta 2015

M. Kadúc chce, aby v parlamente vystupoval aj špeciálny prokurátor



Špeciálny prokurátor by mal raz ročne podávať Národnej rade SR podrobnú správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. Myslí si to opozičný poslanec z klubu OĽaNO Miroslav ...



Zdieľať
Miroslav Kadúc Foto: TASR
Bratislava 21. augusta (TASR) - Špeciálny prokurátor by mal raz ročne podávať Národnej rade SR podrobnú správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. Myslí si to opozičný poslanec z klubu OĽaNO Miroslav Kadúc, ktorý to chce dať špeciálnemu prokurátorovi príkazom. Túto povinnosť navrhuje v novele zákona o prokuratúre. Dnes o činnosti informuje generálny prokurátor.


"Hlavným účelom navrhovanej právnej úpravy je predchádzanie situáciám, keď generálny prokurátor, v pozícii sprostredkovateľa informácií, ktoré mu poskytol špeciálny prokurátor, nedokáže plnohodnotne informovať parlament o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry," vysvetlil Kadúc.

Úrad špeciálnej prokuratúry funguje podľa neho v systéme prokuratúry ako autonómny celok a bolo by efektívne, aby o jeho fungovaní, činnosti a výsledkoch informoval parlament šéf tohto útvaru. Kadúc pripomína, že tak ako generálny prokurátor aj špeciálny prokurátor bol zvolený parlamentom.

Zdôraznil, že úlohou špeciálneho prokurátora je dozerať na vyšetrovanie a stíhanie najťažších korupčných káuz a organizovaného zločinu na Slovensku. "Hlavne od neho závisí, či sa páchatelia prípadov závažnej korupcie vôbec dostanú pred súd. Priama zodpovednosť špeciálneho prokurátora za obsah správy a jej následné prednesenie v pléne parlamentu by vyriešilo veľa otázok a problémov," nazdáva sa poslanec. Činnosť špeciálnej prokuratúry by tak bola podľa neho pod väčším dohľadom.

Pre zmenu zákona sa Kadúc rozhodol aj preto, že hoci sa zodpovedných dopytoval na stav a príčiny korupcie na Slovensku a na riešenia, k informáciám sa nedostal. "Nie je normálne, aby bol stav korupčných trestných činov pred občanmi utajovaný. Občania majú právo na podrobné informácie o stave korupcie a o jej vývoji. Rovnako to platí pre údaje o počte trestne stíhaných osôb za korupciu, ako aj o ich profesijnej príslušnosti," uviedol Kadúc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny benzínov a LPG sa znížili, ceny nafty stúpli
<< predchádzajúci článok
Poslanec si stanovil trest: Verejnoprospešné práce