Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. januára 2017

M. LAJČÁK: Britská vláda sa rozhodla pre tvrdý alebo čistý brexit



Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.



Zdieľať
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Foto: TASR/AP
Bratislava 18. januára (TASR) – Britská premiérka Theresa Mayová vo svojom prejave vyjasnila pozície britskej strany, s ktorými idú do rokovaní o budúcnosti vzťahov s EÚ, a tak aj my si vieme nastaviť svoje pozície. Dnes to na rokovaní vlády SR uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).


"Z prejavu je jasné, že sa britská vláda rozhodla pre tvrdý alebo čistý brexit, že nechcú byť súčasťou štyroch slobôd, ale zároveň sa chcú nejakým spôsobom podieľať na voľnom pohybe tovarov a služieb. Z nášho pohľadu je rovnako tak dôležité, že potvrdila, že postavenie občanov EÚ, ktorí už sú vo Veľkej Británii zostane zachované, samozrejme, sa tam viackrát zdôrazňovala reciprocita. Takže si myslím, že toto je dobrá správa pre našich občanov a je to v súlade s tým, čo sme si aj my ako slovenská vláda dali ako jednu z podmienok," konštatoval minister Lajčák.

EÚ momentálne podľa neho vie, na čom je a s čím Británia do rokovaní ide. Dvadsaťsedmička sa na základe toho pripraví, pričom zdôraznil, že tak, ako britská premiérka vymedzila to, čo vníma ako svoje záujmy a priority, takisto dvadsaťsedmička si vymedzí svoje záujmy a priority. Minister očakáva náročné rokovania. "Bude spoločná pozícia dvadsaťsedmičky, pričom je jasná dohoda, že nikto nebude viesť individuálne rokovania. Bol by to podraz na dvadsaťsedmičku," povedal Lajčák.

Je presvedčený, že byť súčasťou voľného trhu je lepšie, ako mať nejakú formu pridruženia alebo dohody o voľnom obchode, čo si Británia zvolila.

Ochranu slovenských občanov žijúcich v Británii si predstavuje tak, že nesmú byť diskriminovaní oproti iným občanom EÚ ani oproti britským občanom. "To znamená, že za toto budeme my veľmi razantne vystupovať na rokovaniach, ale v tom nebudeme osamotení, pretože, samozrejme, je to záujem všetkých krajín EÚ a rovnako tak je záujmom Veľkej Británie, aby jej občania, ktorí žijú v krajinách EÚ, neboli diskriminovaní, čiže ja tu nejaký problém neočakávam," pokračoval minister. Dodal, že na rokovanie, ako aj na tango potrebujete dvoch. "S niečím do rokovania idete a s iným môžete z tých rokovaní vyjsť," uviedol.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Partizánčanov bolo vlani menej ako v roku 2015
<< predchádzajúci článok
Inflácia v eurozóne na konci vlaňajška citeľne zrýchlila