Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júna 2016

M.Lajčák: Je dôležité nezhoršiť atmosféru medzi EÚ a Britániou



Na archívnej snímke je minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý je jedným z uchádzačov o funkciu generálneho tajomníka OSN, obhajuje svoju kandidatúru v sídle OSN v New Yorku 7. júna 2016. ...



Zdieľať
Na archívnej snímke je minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý je jedným z uchádzačov o funkciu generálneho tajomníka OSN, obhajuje svoju kandidatúru v sídle OSN v New Yorku 7. júna 2016. Foto: TASR/AP
Londýn 29. júna (TASR) – O predstavách Veľkej Británie ohľadom jej odchodu z Európskej únie rokoval v utorok v Londýne slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák so šéfom britskej diplomacie Philipom Hammondom a ministrom pre európske záležitosti Davidom Lidingtonom.


Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond Foto: TASR/AP


Lajčák bol prvým ministrom z krajín EÚ, ktorý prišiel do Londýna po referende o brexite konanom 23. júna. Počas krátkej pracovnej návštevy diskutoval s partnermi o procesoch, ktoré sa v Británii začali po referende, ako aj o krokoch, ktoré by mali nasledovať v rámci príprav na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie a o novom nastavení vzťahov Londýna so zostávajúcimi 27 členskými štátmi EÚ.

"Jedna z hlavných priorít musí byť zachovanie čo najlepšej kvality vzťahov. To je tak v záujme Británie, ako aj Európskej únie. A v tomto duchu bude Slovensko ako predsednícka krajina Rady EÚ pristupovať k celému procesu," zdôraznil Lajčák.

Konštatoval tiež, že čím dlhšie panuje neistota o podobe procesu odchodu Británie z EÚ a nebude sa nič diať, tým väčšie riziko to predstavuje pre kvalitu budúcej spolupráce.

"Je veľmi dôležité zachovať pokoj, aby sa medzi Britániou a EÚ nezhoršila atmosféra, lebo to by mohlo poznamenať podobu našich budúcich vzťahov," poznamenal Lajčák a pripomenul, že toto je aj skúsenosť Slovenska z čias česko-slovenskej federácie. "Zodpovedné rokovania vytvárajú základ dobrých vzťahov do budúcnosti," dodal.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OSN: Británia musí zastaviť xenofóbne činy po referende
<< predchádzajúci článok
Prieskum: Väčšina Francúzov chce zostať v Európskej únii