Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. novembra 2013

M. Lajčák: Reforma bezpečnostného systému je beh na dlhú trať



Napriek tomu, že reforma bezpečnostného sektora (RBS) je behom na dlhú trať, medzi členskými štátmi OSN má táto téma čoraz silnejšiu podporu ...



Zdieľať
Miroslav Lajčák Foto: TASR/Martin Baumann
New York/Bratislava 5. novembra (TASR) – Napriek tomu, že reforma bezpečnostného sektora (RBS) je behom na dlhú trať, medzi členskými štátmi OSN má táto téma čoraz silnejšiu podporu a porozumenie. Ukázala to podľa slovenského šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka aj včerajšia debata na pôde OSN v New Yorku v rámci zasadnutia Skupiny priateľov RBS.


"Pre budovanie normálnej spoločnosti v postkonfliktných krajinách je mimoriadne dôležité, aby bezpečnostný sektor - armáda, polícia, pohraničné a tajné služby neboli súčasťou politického boja, ale slúžili všetkým občanom. Teda, aby ich nikto nepoužíval na zastrašovanie svojich politických oponentov. Rovnako je dôležité, aby budovanie stabilného štátu po ukončení konfliktu, malo hlavu a pätu, a aby hlavní aktéri v týchto oblastiach nevyvíjali rovnaké aktivity," priblížil Lajčák pre TASR význam reformy.

S touto témou prišlo Slovensko vo februári 2007 počas svojho predsedníctva v Bezpečnostnej rade OSN. Odvtedy v nej zohráva aktívnu úlohu. Rovnako iniciovalo vytvorenie Skupiny priateľov RBS. Dnes jej členov tvorí 35 krajín a dve regionálne organizácie - EÚ a Africká únia. Záujem o rozšírenie jej radov majú ďalšie štáty. Okrem SR je v nej z Vyšehradskej štvorky aj Česká republika.

Slovensko je stálym spolupredsedom tejto skupiny. V decembri minulého roka vznikla rotujúca druhá funkcia spolupredsedu. Momentálne ním je na dva roky Juhoafrická republika.

V roku 2008 generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vydal prvú správu k reforme a v septembri tohto roka druhú. "Ukazuje, ako sa za päť rokov posunulo dopredu vnímanie úlohy RBS, ktorá ide naprieč budovaním celej spoločnosti," podotkol Lajčák. Táto správa spomína Slovensko ako aktívneho presadzovateľa tejto iniciatívy.

Lajčák dnešnú debatu označil za veľmi vydarenú. Zúčastnilo sa jej takmer 60 členských krajín OSN, mnohé jej špecializované agentúry a zástupca generálneho tajomníka. "Ukázala, že členské krajiny si čoraz viac uvedomujú význam systémového prístupu k riešeniu postkonfliktných situácií a dôležitosť úlohy OSN v ňom," podčiarkol.

Na zasadnutí sa hovorilo o krokoch na ďalšie zviditeľnenie tejto celosvetovej agendy, keďže stabilné inštitúcie sú podľa Lajčáka v záujme každej jednej krajiny.

Ako pripomenul, reforma sa bezprostredne netýka iba silových zložiek, ale úzko súvisí aj s budovaním právneho štátu a rešpektovaním ľudských práv. "Hovorilo sa o tom, že je veľmi dôležitý princíp národného vlastníctva. Teda, že príslušný štát, kde sa táto reforma uskutoční, je vlastníkom týchto procesov a nie, že im ich nanúti medzinárodné spoločenstvo," zdôraznil.

Účastníci tiež hovorili o administratívnom a rozpočtovom posilnení sekretariátu OSN. Slovensko po minulé roky spoluorganizovalo semináre a workshopy o RBS v Južnej Afrike, Argentíne, Indonézii, Etiópii. V týchto regionálnych aktivitách bude pokračovať aj ďalej.

Lajčák je do 8. novembra v USA na pracovnej návšteve.

V sídle OSN dnes ešte otvoril výstavu fotografií slovenského fotografa Ivana Kenéza "Rýdze farby srdca Európy – Slovenska". Tá sa koná pri príležitosti 20. výročia vzniku SR a členstva v OSN. Z New Yorku sa presunie do Washingtonu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Smer by mal po voľbách 65 kresiel, tretina ľudí by nevolila
<< predchádzajúci článok
OSN: Humanitárnu pomoc potrebuje 9,3 milióna Sýrčanov