Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. decembra 2005

Maďari majú problémy, ich rozpočet je zlý



Schválený rozpočet Maďarska vo volebnom roku 2006 považujú odborníci za nereálny a nekvalitný, opozícia ho označuje za stavbu bez pevných základov.



Zdieľať
Maďari si nepostavili výrazne ambiciózne ciele v oblasti deficitu verejných financií, ani tie sa im však asi nepodarí splniť.

Podpísali sa pod to aj blížiace sa parlamentné voľby na jar budúceho roku. Vládna koalícia socialistov a liberálov najdôležitejší ekonomický zákon roka presadila v parlamente svojou tesnou väčšinou až na mimoriadnom a poslednom zasadaní v tomto roku. Rozpočet ráta so schodkom na úrovni 4,7 % hrubého domáceho produktu. Aj keď oproti pôvodným príliš optimistickým zámerom ministerstva financií (2,9 %) je plán deficitu značne vyšší, analytici aj prezident Maďarskej národnej banky Zsigmond Járai tvrdia, že je neudržateľný. Rast ekonomiky má pritom zostať na úrovni štyroch percent pri poklese inflácie na dve percentá a pri udržaní stability domácej meny.
Najmä očakávané parametre mínusového hospodárenia štátu vyvolávajnú pochybnosti o pripravenosti našich južných susedov na prijatie eura. Je otázne, či Maďarsko dokáže zaviesť spoločnú menu v plánovanom roku 2010, alebo termín opäť odloží na neskôr, ako už dlho predpovedajú zahraničné ratingové agentúry i mnohí domáci experti.
„Budúcoročný rozpočet vzbudil veľké sklamanie. Deficit verejných financií bude aj o rok vyšší oproti plánu, lebo výdavky nedoplánovali a príjmy preplánovali,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa výskumnej inštitúcie Kopint-Datorg Éva Palóczová. Neprekvapilo ju, že vláda sa neodhodlala vo volebnom roku už k dlho potrebným reformám v štátnej správe, zdravotníctve a vo vzdelávaní. No aj bez nich by sa dalo usporiť aspoň dvesto-tristo miliárd forintov. „Neodborný, zle načasovaný a škodlivý,“ takto reagoval na rozpočet ekonóm László Csaba zo Stredoeurópskej univerzity v Budapešti. „Ak chcela vláda zmierniť verejné záťaže, potom mala skôr znížiť príspevky na poistenie pre zamestnávateľov,“ dodal s tým, že budúcu vládu čaká nežičlivá situácia.
„Som si istý, že príde mimoriadne ťažké obdobie,“ tvrdí prezident zväzu priemyselníkov a jeden z najbohatších maďarských biznismenov Gábor Széles. Budúca vláda môže podľa neho udržať ťažkosti v rukách, iba ak od začiatku pristúpi k drakonickým úsporným opatreniam. Nie je však vylúčený ani pád nasledujúceho premiéra, ako aj celej vlády a vypísanie predčasných volieb.

Základné parametre
l Celkový deficit verejných financií by mal v roku 2006 dosiahnuť objem 1,583 bilióna forintov (237,7 mld korún).
l Je v ňom zahrnutá aj plánovaná strata samospráv a sociálnych fondov 50 mld forintov.
l Bez nej majú výdavky tvoriť 7,507 bilióna forintov (1,127 bilióna korún) a príjmy 5,976 bilióna forintov (897 mld korún) pri schodku 1,531 bilióna forintov.
l Oproti pôvodnému návrhu výdavky sú vyššie o 197,7 mld a príjmy o 200 mld forintov, takže plán deficitu je nižší o 2,3 mld HUF.
l Priemerná hrubá mzda má vzrásť o päť percent spolu s reálnymi príjmami a so zvýšením spotreby o 3-3,5 percenta.
Martin Benko

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dovoz bravčového za 1,7 miliardy
<< predchádzajúci článok
V skratke