Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. novembra 2011

Maďari nepatria do druhej kategórie, vraví vicepremiér



S Maďarmi sa nesmie nikde na svete zaobchádzať ako s občanmi druhej kategórie, povedal v piatok maďarský vicepremiér Zsolt Semjén na konferencii organizovanej nedávno založeným Inštitútom pre ...



Zdieľať
budapest BUDAPEŠŤ 25. novembra (WEBNOVINY) - S Maďarmi sa nesmie nikde na svete zaobchádzať ako s občanmi druhej kategórie, povedal v piatok maďarský vicepremiér Zsolt Semjén na konferencii organizovanej nedávno založeným Inštitútom pre národnú politiku.


"Nemôžeme akceptovať, že to, čo je prirodzeným ľudským právom všade na svete, má byť v prípade Maďarov zakázané," povedal Semjén na podujatí nazvanom Právna pomoc v praxi.

Semjén povedal, že štátny tajomník ministerstva zahraničia Zsolt Németh sa v piatok stretne s Olivérom Boldoghym, etnickým Maďarom z južného Slovenska, ktorý prišiel o slovenské občianstvo po tom, ako mu bolo udelené občianstvo maďarské.

Na stretnutí sa zamerajú na možnosti právnej pomoci v prípade straty občianstva, povedal Semjén. Podľa vicepremiéra je Inštitút pre národnú politiku míľnikom a bude fungovať ako výskumný inštitút, ktorý sa sústredí na ochranu ľudských práv, a tiež ako kultúrne fórum.

Maďarská vláda v utorok odsúdila konanie slovenských úradov, ktoré odobrali občianstvo podnikateľovi maďarského pôvodu žijúcemu na Slovensku. Odobratie občianstva Olivérovi Boldoghymu umožnil zákon, podľa ktorého osoba po prijatí občianstva inej krajiny príde o to slovenské.

Budapešť však označila konanie Bratislavy voči Boldoghymu za "neakceptovateľné" a je pripravená podnikateľovi všemožne pomôcť. V reakcii na tieto informácie si ministerstvo zahraničných vecí predvolalo slovenského veľvyslanca v Budapešti Petra Weissa.

Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi v tejto súvislosti vyjadril vieru, že krok slovenských úradov nesúvisí s prebiehajúcou predvolebnou kampaňou a že ide o "ojedinelý krok a nie politickú provokáciu". Podľa maďarskej vlády je tento postup v rozpore so základnými pravidlami fungovania Európskej únie a vníma ho ako zastrašovanie maďarskej menšiny na Slovensku.

"Princíp zániku štátneho občianstva dobrovoľným nadobudnutím ďalšieho občianstva nie je v rozpore s európskymi normami a hodnotami, naopak, predpokladá ho i Európsky dohovor o občianstve a obsahuje ho i príslušná legislatíva viacerých členských krajín Európskej únie," reagoval náš rezort diplomacie.

Podľa MZV súčasná situácia a prípad Olivéra Boldoghyho sú dôsledkom neštandardnej úpravy štátneho občianstva Maďarskej republiky, ktoré je prideľované na etnickom základe, bez skutočnej väzby občana s daným štátom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Eugen Korda ide do volieb s Obyčajnými ľuďmi
<< predchádzajúci článok
Kardinál Tomko posvätil nové vlaky Mária a Eva