Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. augusta 2017

Maďari oslavujú sviatok zakladateľa štátu svätého ŠtefanaIlustračná fotografia: Budapešť.Zdieľať
Ilustračná fotografia: Budapešť. Foto: TASR/AP
Budapešť 20. augusta (TASR) - Maďari dnes oslavujú štátny sviatok zakladateľa štátu - prvého uhorského kráľa sv. Štefana. V Budapešti sa ústredné oslavy začali na Kossuthovom námestí pred budovou parlamentu vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou a zložením prísahy dôstojníkov maďarskej armády.


Svätý Štefan I., pôvodným menom Vajk, bol v období rokov 995-997 kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva, v rokoch 997-1000 veľkokniežaťom Uhorska a od roku 1000 do roku 1038 bol prvým kráľom Uhorska. Zomrel 15. augusta 1038 a 20. augusta 1083 ho vyhlásili za svätca.

Arpádovci bol pôvodne najmocnejší náčelnícky rod staromaďarského kmeňového zväzu, neskôr vládnuci rod Uhorska od roku 1000 do roku 1301. Z dynastie pochádzalo celkovo 24 uhorských kráľov.

Na ústredné oslavy štátneho sviatku pripravili tento rok leteckú šou a prehliadku plavidiel na Dunaji. Nad riekou poletia tri bojové lietadlá ozbrojených síl JAS-39 Gripen, formácia prieskumných lietadiel a ľahkých vrtuľníkov. Medzi plavidlami sa predstavia armádne lode určené na odmínovanie, ale aj civilné plavidlá. Verejnosti dnes sprístupnia aj muzeálnu loď Lajta Monitor.

Vyvrcholením osláv v Budapešti bude po zotmení tradičný ohňostroj, ktorý teraz pripravili na úseku Dunaja medzi Reťazovým mostom a Margitiným mostom.

Prvý ohňostroj usporiadali v Budapešti na výročie založenia štátu v roku 1927 a odvtedy je každoročne hlavnou atrakciou štátneho sviatku Maďarov. Výnimkou bolo desať rokov nasledujúcich po revolúcii v roku 1956.

V roku 2006 vypukla počas ohňostroja panika po tom, čo mesto zasiahla prudká búrka. Napriek tomu pyrotechnickú prehliadku neprerušili. Päť ľudí zahynulo a stovky sa zranili, mnohí ťažko. Vďaka prísnym preventívnym bezpečnostným opatreniam v uplynulých rokoch už nedošlo v súvislosti s ohňostrojom k vážnejším nehodám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo veku 84 rokov zomrel komik a občiansky aktivista Dick Gregory
<< predchádzajúci článok
Voľnočasový priestor a park Jama v Novom Meste otvoria v septembri

Maďari oslavujú sviatok zakladateľa štátu svätého Štefana - diskusné fórum čitateľov