Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. decembra 2015

MAĎARIČ: Nie je dôvod, aby sa v projekte obnovy hradov nepokračovalo



Na snímke minister kultúry SR Marek Maďarič počas prehliadky zrenovovaných priestorov kaštieľa v Budmericiach 11. septembra 2015.



Zdieľať
Na snímke minister kultúry SR Marek Maďarič počas prehliadky zrenovovaných priestorov kaštieľa v Budmericiach 11. septembra 2015. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 27. decembra (TASR) – Minister kultúry Marek Maďarič nevidí dôvod na to, aby sa v budúcnosti nepokračovalo v obnove a konzervácii torzálnej architektúry. "Je to dobrý projekt, a ak bude vôľa na ministerstve práce, tak by sme sa mohli dohodnúť aj na veľkorysejšej sume," uviedol v rozhovore pre TASR.


Rezort kultúry v rámci svojho dotačného programu poskytuje finančnú pomoc žiadateľom o obnovu a Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) zase zdroje na zamestnávanie uchádzačov o prácu z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu.

Rokovania medzi ministerstvami kultúry a práce sa začnú po budúcoročných marcových parlamentných voľbách. Maďarič si nemyslí, že by tento projekt jeho prípadný nástupca zrušil. "Tak, ako som v tom pokračoval po Danielovi Krajcerovi, tak by v tom mal pokračovať aj ktokoľvek iný. Má to dobrú odozvu," dodal s tým, že od roku 2017 by sa snažil na tento účel presadiť viac prostriedkov.

V rámci svojho dotačného systému MK tento rok poskytlo 733.300 eur. Do projektu sa na 43 historických pamiatkach zapojilo 645 nezamestnaných. Podľa typu vykonaných prác sa vytvorili dve pracovné skupiny - pomocný pracovník a odborný pracovník. Celková cena práce na prvého z nich predstavovala 640,85 eura a na druhého 825,17 eura.

Ako TASR priblížila šéfka kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVR Jana Lukáčová, nezamestnaní takýmto spôsobom nadobudli pracovné návyky a skúsenosti z oblasti historického murárstva, kováčstva, tesárstva a archeológie. "Získaním aspoň krátkodobého zamestnania pre uchádzačov o zamestnanie a znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie sa tiež napomáha rodinám ohrozeným chudobou z dôvodu nezamestnanosti. Zviditeľnením a sprístupnením kultúrnych pamiatok sa oživil cestovný ruch, stúpla návštevnosť pamiatok a záujem miestnych obyvateľov o kultúrnu pamiatku v ich obci," dodala.

V rámci Operačného programu Ľudské zdroje sa už predložil zámer na nový národný projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva, ktorý sa bude realizovať v rokoch 2016 až 2020. Riadiacim orgánom pre daný operačný program je ministerstvo práce.

Peniaze z dotácie pomohli napríklad pri obnove Šášovského a Zborovského hradu, Slanca, Beckova, Branča, Znievu, hradu Lednica, gotického hradu v Liptovskom Hrádku, konzervácii Lietavy, revitalizácii parku v Jablonici či obnove parku Ražňany, ktorý je kultúrnou pamiatkou.

Pokračovalo sa v záchrane Gőergeyovského kaštieľa v Toporci, obnove kráľovskej rezidencie na Pustom hrade vo Zvolene, konzervácii hradného paláca Hanigovského hradu, rekonštrukcii hradu Čachtice, obnove parku v Spišskom Hrhove, vo výskume a statickom zabezpečení objektov hradu Revište, ktoré sú v havarijnom stave. Nezamestnaní pracovali tiež na záchrane a statickom zabezpečení ruiny Kostola sv. Heleny v Stránskom, výskume a prezentácii areálu kostola a zaniknutej stredovekej dediny v Šoldove pri Štrbe, ako aj na konzervácii paláca Obišovského hradu, ktorý bol v roku 1962 poškodený archeologickým výskumom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bosna: Polícia zrejme v Sarajeve zabránila útoku so stovkou obetí
<< predchádzajúci článok
Ochranári vyzývajú návštevníkov, aby v TANAP nepoužívali pyrotechniku