Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2006

Maďarskí aktivisti prirovnali výmenu obyvateľstva k stalinizmu



Konferencia o 60. výročí deportácii Maďarov zo Slovenska prirovnala povojnovú výmenu obyvateľov medzi Československom a Maďarskom k Stalinovej politike v Pobaltí a k eliminácii krymských ...



Zdieľať

ŠTRASBURG 14. novembra (WEBNOVINY) - Konferencia o 60. výročí deportácii Maďarov zo Slovenska prirovnala povojnovú výmenu obyvateľov medzi Československom a Maďarskom k Stalinovej politike v Pobaltí a k eliminácii krymských Tatárov. Uviedol to v utorok na pôde Európskeho parlamentu prvý rečník, historik a europoslanec slovensko-maďarského pôvodu George Schöpflin, počas verejnej diskusie pod záštitou strany Zelených. Podľa neho mali povojnové Benešove dekréty "eliminovať neslovanské obyvateľstvo“. Český komunista Miloslav Ransdorf prítomným oponoval a uviedol, že "história sa nezačala v roku 1945“. Československo nebolo podľa europoslanca "koncentračným táborom a história by nemala byť politicky zneužívaná“, vyhlásil po skončení konferencie. Slovensko by podľa neho malo pripraviť dokument o slovensko-maďarských vzťahoch, ktorý by sa mohol inšpirovať podobným textom o odsune Nemcov, ktorý nedávno vydalo české ministerstvo zahraničných vecí.

Slovenskí poslanci sa na stretnutí organizovanom maďarskou lobistickou skupinou Centrum pre ľudské práva v strednej Európe nezúčastnili. Iniciatívu odsúdil aj europoslanec za SMK Arpád Duka-Zólyomi, ktorý pre agentúru SITA uviedol, že "akcia išla mimo nás“. Podľa neho je to taká citlivá téma, že "ju vždy komunikujeme s centrom na Slovensku“. Duka-Zólyomi je presvedčený, že o odsune Maďarov treba hovoriť, no "musíme to robiť inak“. Podľa neho dnes chýba politická vôľa tieto otázky otvárať.

SMK si vyslúžilo kritiku Mikuláša Krivánskeho, predsedu Združenia obetí deportácií a ich potomkov, ktorý pre agentúru SITA uviedol, že SMK sa téme napriek volebným sľubom nevenovala. Podľa Krivánskeho dnes nechce viac ako 3000 členov združenia reštitúcie majetkov, ale formu vzájomného ospravedlnenia.

Jeden z organizátorov konferencie, katalánsky poslanec Joan Bernat, pre agentúru SITA uviedol, že konferenciu zorganizovali preto, "lebo maďarská menšina nemá na rozdiel od väčšinových Slovákov priestor na prezentovanie svojich názorov“.

Na stretnutí sa nezúčastnili ani maďarskí europoslanci, ani zástupcovia maďarských médií.

Po nedávnej výstave o povojnovej výmene obyvateľstva tak ide v EP už o druhú udalosť, ktorá otvára povojnové dejiny maďarsko-slovenských vzťahov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po požiari odstavili reaktor vo švédskej jadrovej elektrárni
<< predchádzajúci článok
Pöttering bude pravdepodobne novým predsedom EP