Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. augusta 2012

Maďarskí benediktíni si robia nároky na kaštieľ v RusovciachPannonhalmský Rád svätého Benedikta v Maďarsku sa obrátil na fóra EÚ s majetkovým sporom o kaštieľ v Rusovciach. Rád si robí nárok na túto národno-kultúrnu pamiatku na základe ...Zdieľať
kastiel v rusovciach v dezolatnom sta BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) - Pannonhalmský Rád svätého Benedikta v Maďarsku sa obrátil na fóra EÚ s majetkovým sporom o kaštieľ v Rusovciach.


Rád si robí nárok na túto národno-kultúrnu pamiatku na základe závetu belgickej princeznej Štefánie a grófa Eleméra Lónaya.

"Ani Európskej únii nemôže byť ľahostajné, že pri blížiacom sa predsedníctve SR Rady Európskej únie priestormi pre vrcholné rokovania a stretnutia bude taký kaštieľ, ktorého vlastnícke právo nebolo usporiadané v duchu európskych hodnotových kritérií," uviedol pannonhalmský biskup, arciopát Asztrik Várszegi, ktorý je najvyšší predstavený Maďarskej kongregácie benediktínov.

Rád vo svojom vyhlásení reaguje na zámer slovenskej vlády obnoviť rusovský kaštieľ, o čom rokovala 1. augusta. Arciopát Várszegi pripomína, že kaštieľ v Rusovciach je čím ďalej tým v horšom stave. Najvyšším ústavným činiteľom SR viackrát navrhovali snahu rádu o mimosúdne riešenie sporu.

Obrazom: Štát nechal schátrať kaštieľ v RusovciachVeriaci sa odvolávajú na závet

"Navrhli sme, že po usporiadaní vlastníckych vzťahov ponúkneme kaštieľ a príslušné pozemky na reprezentačné účely SR a na kultúrne a cirkevné podujatia," uviedol Várszegi.

Na orgány EÚ sa obrátili preto, že doteraz so svojimi požiadavky neboli úspešní.

Svoj nárok na kaštieľ vysvetľujú benediktíni spomínaným závetom, ktorým podľa nich pripadol kaštieľ v Rusovciach a k nim patriace hospodárstvo a nehnuteľnosti Pannonhalmskému rádu svätého Benedikta, ktorý je právnym predchodcom Maďarskej kongregácie benediktínov.

Podľa benediktínov časť tohto dedičstva, ktoré pripadlo na územie terajšieho Rakúska, vlastnia a užívajú nerušene.

Na druhú časť toho istého majetku, teda kaštieľ v Rusovciach a k nemu patriace nehnuteľnosti, si nevedia uplatniť svoj právny nárok viac ako 15 rokov.

"Žiadame vládu SR, aby zvážila svoje rozhodnutie, vlastnícke vzťahy ku kaštieľu a nehnuteľnostiam si vyjasnila aj na medzinárodných fórach, aby rokovala a dohodla sa s právoplatnými dedičmi a až potom pristúpila k rozhodnutiu," napísal Várszegi. Slovenská strana považuje vlastnícke vzťahy za usporiadané.Sporný je aj pozemok pri kaštieli

"Vlastníkom pozemkov o výmere približne 13,5 hektára a na nich stojacich objektov (kaštieľ, čeľadník a vodná veža) je úrad vlády, čo právoplatne potvrdil súd," uviedla hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková.

Pripomenula, že sa vedie aj ďalší súdny spor o menší pozemok v areáli, v ktorom je navrhovateľom Úrad vlády SR.

V tomto prípade už prvostupňový súd rozhodol, že aj tento patrí Slovenskej republike. V prípade, že bude Úrad vlády SR v spore definitívne úspešný, areál sa zväčší o ďalších 1,5 hektára.

Maďarskí benediktíni sa o kaštieľ súdili niekoľko rokov. Ústavný súd SR v novembri 2008 odmietol sťažnosť rádu, ktorým sa domáhal vydania nehnuteľnosti.

Sťažnosť smerovala proti pôvodným rozhodnutiam Okresného súdu Bratislava V. a Krajského súdu Bratislava. Oba rozhodli, že rád si nesprávnym postupom uplatnil nárok na vydanie nehnuteľnosti a takúto výzvu považovali za neplatnú. Rád ešte podal dovolanie na Najvyšší súd SR. Podľa Kancelárie predsedu NS SR v tejto veci ešte nebolo rozhodnuté.

Zväčšiť mapu

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nákupy dlhopisov musia byť veľké, ale aj primerané riziku
<< predchádzajúci článok
V susednom Česku vyčíňali búrky, zanechali za sebou spúšť

Maďarskí benediktíni si robia nároky na kaštieľ v Rusovciach - diskusné fórum čitateľov

škoda že nie7.8. 17:01:40