Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. marca 2016

Maďarskí učitelia protestovali formou občianskej neposlušnosti



Na snímke demonštranti pred budovou maďarského parlamentu na Košútovom námestí počas protestu pedagógov proti situácii vo verejnom školstve v Budapešti 15. marca 2016.



Zdieľať
Na snímke demonštranti pred budovou maďarského parlamentu na Košútovom námestí počas protestu pedagógov proti situácii vo verejnom školstve v Budapešti 15. marca 2016. Foto: TASR - Ladislav Vallach
Budapešť 17. marca (TASR) - Formou občianskej neposlušnosti protestovali dnes maďarskí učitelia proti systému verejného školstva. Maďarské právne normy štrajk prakticky znemožňujú, preto sa pedagógovia rozhodli vyjadriť svoj protest náhradnými činnosťami. Do demonštrácie sa podľa internetového vydania denníka Népszabadság zapojilo zhruba 250 budapeštianskych škôl.


Pri mnohých školách podporu učiteľom vyjadrili aj sympatizanti. Ulicu Ajtósi Dürer sor musela polícia uzatvoriť, lebo tam demonštrovalo vyše tisíc ľudí.

Učitelia niektorých škôl protestovali sadením stromov, zbieraním odpadkov v parku, prípadne spolu s rodičmi vytvorili živú reťaz okolo školy. Protest sa ukončil o 09.00 h, kedy sa začali prvé vyučovacie hodiny.

Vyše 30.000 učiteľov protestovalo 15. marca pred parlamentom v Budapešti proti situácii vo verejnom školstve. Hlavný rečník demonštrácie a riaditeľ jedného z budapeštianskych gymnázií István Pukli na protestnej akcii vyhlásil, že vláda a prezident by sa mali učiteľom do ôsmich dní ospravedlniť za ponižovanie, ktoré museli strpieť v uplynulých šiestich rokoch. Okrem toho by vláda do 23. marca mala zvolať okrúhly stôl s "dôveryhodnými účastníkmi", v opačnom prípade 30. marca učitelia prerušia na hodinu prácu.

"Chceme rokovať, ale nie v podmienkach, ktoré sú teraz dané," vyhlásil dnes Pukli, podľa ktorého ak nedôjde k pokroku, v ďalšom týždni prerušia prácu už na dve hodiny a potom na tri. "Tu nejde len o to, aké je verejné vzdelávanie, ale aj o to, v akej spoločnosti budeme žiť," dodal Pukli.

Medzi 12 požiadavkami učiteľov je zníženie rozsahu učiva, zrušenie viazaného pracovného času, zabezpečenie väčšej nezávislosti škôl pri tvorbe vyučovacích metód, sloboda voľby učebníc a zabezpečenie základných zdrojov financovania školstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cyklohliadky má asi desatina mestských polícií
<< predchádzajúci článok
Lyžovať dnes môžete v ôsmich slovenských strediskách