Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. mája 2011

Maďarsko bude vydávať slovenské víza aj v AlmateSpolupráca Slovenska a Maďarska v konzulárnej oblasti pokračuje, vzájomné zastupovanie pri vydávaní turistických víz by sa mohlo rozšíriť o ďalšie tri krajiny. Maďarsko už od ...Zdieľať
dzurinda Ilustračné foto SITABRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Spolupráca Slovenska a Maďarska v konzulárnej oblasti pokračuje, vzájomné zastupovanie pri vydávaní turistických víz by sa mohlo rozšíriť o ďalšie tri krajiny. Maďarsko už od minulého roku zastupuje Slovensko pri vydávaní víz v albánskej Tirane, moldavskom Kišiňove a saudskoarabskom Rijáde. "Máme pripravený dodatok dohody, ktorá rozšíri našu spoluprácu v konzulárnych otázkach," vyhlásil minulý týždeň minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Maďarsko ponúklo Slovensku zastupovanie v dvoch krajinách. "Ide o Rusko a generálny konzulát v Jekaterinburgu a zastupovať by nás mali aj v Kazachstane na generálnom konzuláte v Almate. Dodatok k Dohode medzi SR a MR nadobudne platnosť 1. júla tohto roku," vysvetlil pre agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Slovensko má svoje veľvyslanectvo v kazašskom hlavnom meste Astana. Almata (Alma Ata) je však hospodárskym centrom krajiny. "My sme pripravení ponúknuť podobnú službu v Bagdade," dodal Dzurinda.


Slovensko už má uzavreté dohody o zastupovaní pri vydávaní víz okrem Maďarska aj s Rakúskom a Slovinskom. S Rakúskom sa slovenská diplomacia dohodla na zastupovaní ešte v roku 2009, s Maďarskom v septembri a so Slovinskom v polovici októbra minulého roka. Rakúsko nás od 1. júna tohto roku bude zastupovať pri vydávaní víz v Libanone a v Jordánsku. Slovenské konzulárne pracovisko v Užhorode, v Nikózii a v Bukurešti má vydávať víza pre žiadateľov cestujúcich do Slovinska a konzulárne pracovisko Slovinska v Podgorici zasa pre tamojších žiadateľov cestujúcich na Slovensko. V prípade dohody s Poľskom sa čaká na podpis, slovenská vláda ju už odobrila. "Poľsko by nás malo zastupovať v Arménsku a v Rusku na generálnom konzuláte v Kaliningrade," dodal Schwarzbacher.

"U rozpracovaných dohôd sme najviac pokročili v rokovaniach s Českou republikou, Lotyšskom, Litvou, Estónskom a Španielskom. Predpokladáme, že rokovania budú čoskoro ukončené," vysvetlil Schwarzbacher. Slovensko budú tieto krajiny vo väčšine prípadov vo vydávaní víz zastupovať, v niektorých prípadoch však slovenskí diplomati poskytnú aktívne zastupovanie aj sami. Kým však nebudú rokovania ukončené, presné podmienky zmlúv nebudú zverejňovať. Dohody sa pripravujú aj s Nemeckom a Francúzskom. Slovensko by malo mať v krátkom čase dohody so všetkými štátmi Visegrádskej štvorky.

Bilaterálna dohoda o pomoci pri vydávaní víz zakotvuje zastupovanie jednej zo zmluvných strán v krajine, kde táto krajina konzulárnych pracovníkov nemá, no tá druhá má. Zmluvné strany sa vzájomne zastupujú v procese posudzovania žiadostí a vydávania víz. Celý proces vydávania víz sa takto zjednodušuje, pretože často museli v zahraničí cestovať občania krajín stovky kilometrov, aby si ich mohli vybaviť. Po novom by sa mohli informovať o vízach, dohodnúť si termíny návštev, prísť na osobné pohovory a podávať žiadosti vo svojej vlastnej krajine.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Medickej záhrade otvorili rozšírenú letnú čitáreň
<< predchádzajúci článok
Rasmussen: V 17 krajinách NATO sa obranné rozpočty prepadajú