Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. januára 2012

Maďarsko musí dodržiavať pravidlá EÚ, uviedol BarrosoPredseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso urobí všetko, čo je v jeho moci, aby prinútil Maďarsko dodržiavať zákony a pravidlá EÚ. Barroso to povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii v ...Zdieľať
bez nazvu KODAŇ 12. januára (WEBNOVINY) - Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso urobí všetko, čo je v jeho moci, aby prinútil Maďarsko dodržiavať zákony a pravidlá EÚ. Barroso to povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii v Kodani pri príležitosti začiatku dánskeho predsedníctva únie.


Šéf EK podľa vlastných slov oceňuje signály z Budapešti, že konzervatívna vláda premiéra Viktora Orbána je pripravená rokovať o najcitlivejších bodoch novej ústavy, ktorej niektoré ustanovenia podľa Bruselu porušujú pravidlá únie.

Podľa kritikov sa nová ústava stala nástrojom, ktorým vláda Viktora Orbána koncentruje moc do svojich rúk, pričom obmedzuje demokraciu, právny štát ako aj právomoci a nezávislosť viacerých inštitúcií. Ide najmä o články týkajúce sa fungovania maďarskej centrálnej banky, ale aj zákon o cirkvách a ustanovenia v oblasti súdnictva a ochrany osobných údajov.

EK na budúci týždeň pošle Maďarsku viaceré varovania, v ktorých krajine pohrozí právnymi krokmi v prípade, že neustúpi v otázke sporných ustanovení. EK už pohrozila Budapešti aj žalobou na Súdnom dvore Európskej únie, ak nebude vykonaná náprava. Ozvali sa aj hlasy na použitie takzvanej klauzuly 7, ktorá umožňuje odobrať hlasovacie práva členskej krajine, ktorá hrubo porušuje právo EÚ.

Nová maďarská legislatíva umožňuje zlúčenie maďarskej centrálnej banky a úradu pre finančný dohľad. Parlament tak má právo odvolať guvernéra centrálnej banky, čo podľa EÚ ohrozuje jej nezávislosť. Zabezpečenie nezávislosti centrálnej banky je jednou z podmienok na poskytnutie úveru od EÚ a Medzinárodného menového fondu Maďarsku vo výške 20 miliárd eur.

Ďalší kontroverzný zákon sa týka financovania cirkví. Na automatické štátne príspevky budú mať nárok len zástupcovia katolíckej, reformovanej, evanjelickej a pravoslávnej cirkvi a podporu bude dostávať aj židovská komunita. Organizácie zastupujúce ostatných veriacich budú musieť dokázať, že ich cirkev v krajine pôsobí najmenej 20 rokov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vojvodkyňu z Yorku žalovalo Turecko za nedovolené zábery
<< predchádzajúci článok
Maďarský zákon o dvojakom občianstve využilo 200-tisíc ľudí

Maďarsko musí dodržiavať pravidlá EÚ, uviedol Barroso - diskusné fórum čitateľov